Kiedy kilka lat temu otwarto większość europejskich granic, do Polski napłynęła fala imigrantów z różnych stron świata. Dziś już wiadomo, że większość z nich świetnie zaklimatyzowała się w polskim społeczeństwie i znakomicie radzi sobie na stanowisku pracy. Ma to swoje odbicie na rynku nieruchomości, który od pewnego czasu przeżywa prawdziwy „boom”, jeśli chodzi o zakup mieszkań przez obcokrajowców. Kto kupuje nieruchomości w Warszawie?
Centrum stolicy chętnie zamieszkiwane
Wśród narodowości, które licznie gromadzą się w Warszawie, największe grupy pochodzą z Ukrainy, Białorusi i Wietnamu. Na ulicach miasta nie brakuje również Hiszpanów, Włochów, Holendrów czy Węgrów, zewsząd można także usłyszeć język niemiecki, portugalski czy rosyjski. Od zawsze podkreśla się, że stolica jest miastem możliwości i perspektyw, miastem różnorodności kulturowej i tolerancji.
Władze miasta cieszą się, że spośród kilkudziesięciu tysięcy obcokrajowców niemal wszyscy mają legalne zatrudnienie i regularnie odprowadzają podatki, choć z drugiej strony nie wiadomo tak naprawdę, jaka jest realna liczba osób zza granicy przebywających na terenie Warszawy. Obcokrajowcy upodobali sobie jedną z najdroższych dzielnic stolicy, Mokotów. Z danych stołecznego urzędu wynika, że zameldowanych jest tutaj ponad 7 tysięcy osób.
Sektor pracy
Liczba obcokrajowców zatrudnionych na polskim rynku pracy systematycznie wzrasta. Obecnie najchętniej zajmowane stanowiska pracy występują w branży budowniczej, administracji, logistyce, gospodarce magazynowej oraz w sektorze hotelarskim. Przewaga pracowników to mężczyźni, choć prac porządkowych na terenie obiektów najczęściej podejmują się kobiety. Zaskakujące jest, że około jedna trzecia wszystkich pracowników zza granicy posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe i doskonale pełni swoje obowiązki u polskich pracodawców.
Obcokrajowcy kupują mieszkania
Przybyli do Polski w celach zarobkowych szybko przekonują się o tym, że standard życia w stolicy jest wysoki, ale i bardzo wymagający. Nie przeszkadza to jednak narodowościom zamieszkującym stolicę, którzy uchodzą za wyjątkowo pracowitych. Godziwe warunki pracy spowodowały, że obcokrajowcy masowo zaczęli składać wnioski kredytowe i kupować mieszkania, aby żyć w stolicy wraz z najbliższymi. W 2019 roku w Warszawie około 3 tysięcy nieruchomości zakupili obcokrajowcy, w tym niespełna tysiąc lokali użytkowych.
Procedura zakupu nieruchomości
Cudzoziemcy chętni na zakup lokalu mieszkalnego muszą najpierw uzyskać zgodę na jego nabycie oraz promesę. Dokumenty te wraz z aktualnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały należy dostarczyć do banku lub biura nieruchomości, gdzie rozpocznie się standardowa procedura zakupu mieszkania. Składający wniosek powinni wiedzieć, że muszą wykazać więzi łączące ich z Polską. Istotne jest również, że powierzchnia nieruchomości przeznaczonej do zaspokojenia potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 ha.
Partnerem materiału jest firma LOCO Real Estate - mieszkania dla obcokrajowców w Warszawie.