Na przestrzeni ubiegłych lat jak i osądu społecznego tych wyników, jasno można powiedzieć, że to Warszawa przoduje w wykonywaniu mieszkań, a tamtejszy rynek deweloperski nie miał się tak dobrze już od wielu lat. Z czego to wynika? Głównie z przesądu dotyczącego wielkości miast i tergo w jakim tempie się one rozwijają. Jednak dane pokazywane w GUS są zawsze naliczane w sposób proporcjonalny do ilości osób zamieszkałych w danym mieście, i wówczas statystyki mocno się zmieniają. Jak się okazuje w ten sposób odczytywane dane są jednoznaczne w kwestii, że to właśnie Gdańsk przoduje na rynku deweloperskim, a nie Warszawa. Tak przynajmniej wygląda sytuacja w porównaniu jak ma się stosunek ilości mieszkań rozpoczętej budowy do ilości mieszkańców. I biorąc liczbę 10 tys. mieszkańców, to najwięcej takich mieszkań w roku 2017 miał Gdańsk, bo aż 164 mieszkań, natomiast Warszawa miała ich tylko 125.
W takim odczycie widać jasno jak kształtuje się gospodarka deweloperska w naszym mieście przybrzeżnym. To jego stały rozwój i poprawa sytuacji na rynku pracy i gospodarki, przyciąga wielu ludzi do mieszkania tam, a co się z tym wiąże również zapotrzebowanie na mieszkanie rośnie. Dlatego rynek deweloperski rozrósł się w siłę i w sposób znaczny zaczął wpływać na rozszerzenie miasta. Wybudowanie nowych mieszkań wpłynie korzystnie na strukturę miasta i ilość mieszkańców. Miasto będzie mogło się dalej rozrastać i dzięki temu i odkrywać kolejne zapotrzebowanie mieszkańców zarówno na rynku pracy jak i podaży na usługi.
Nieco inaczej również ma się stosunek wybudowanym mieszkań już na liczbę mieszkańców. W tej samej proporcji mieszkańców, pierwsze miejsce na liście mieszkań wybudowanych i gotowych do zamieszkania, jest Kraków z liczbą 136 mieszkań, natomiast Gdańsk jest tuż za nim z liczbą 130 mieszkań. Dla porównania Warszawa zajmuje miejsce 4 z liczbą 108 mieszkań. Daje to naoczne porównanie tego w jaki sposób rozwija i rozbudowuje się Gdańsk i jakie miejsce zajmuje na tle innych miast w Polsce.