Web Analytics
Jak wybrać idealne klamki do drzwi? | Van4U

Jak wybrać idealne klamki do drzwi?

Do drzwi należy dobrać odpowiednią klamkę i szyld. Mają być nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Inaczej mogą zepsuć efekt. Zwykle producent drzwi oferuje od razu klamkę. Najczęściej jest to najprostszy i banalny model. Warto wtedy kupić nową klamkę. Ten detal wpływa na aranżację całego wnętrza.

Jak wybrać idealne klamki do drzwi?

Budowa klamki

Klamki różnią się budową, fakturą ogólnym designem. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Wykonane są z różnych materiałów. Mogą mieć różną 

Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na to, jak jest zbudowany. Istotny jest typ szyldu. Najpopularniejszy jest kwadratowy, okrągły (rozeta) i podłużny. W ofercie dostępne są również klasyczne szyldy do drzwi łazienkowych i wkładki z kluczem.

Klamki z podłużnym szyldem najczęściej są masywniejsze i bardziej wyraziste. Zwykle posiadają uchwyt połączony z tarczą dopasowaną do zamka. Wybierając taką klamkę, koniecznie zwróć uwagę na rozstaw otworów w drzwiach, w których zainstalowany jest zamek. Zobacz też, czy klamki mają sprężyny po obu stronach. Dzięki temu będziesz wygodnie otwierać i zamykać drzwi za każdym razem. Kiedy naciśniesz klamkę, automatycznie wróci do pierwotnej pozycji. Oczywiście taki model jest droższy. Warto jednak zapłacić trochę więcej za wygodę. 

Szukając klamki, musisz pamiętać też o tym, że większość modeli jest montażu w drzwiach o grubości 4-6 cm. Jeśli jednak masz grubsze skrzydła drzwiowe, wybierz prawidłowe wkręty lub śruby przelotowe. Zwróć również uwagę na to, czy klamka jest solidna i starannie wykonana.

Materiał i design

Klamki i szyldy występują w różnorodnych kolorach, kształtach i formach. Wykonane są z różnych materiałów. Najpopularniejsze są modele ze stali nierdzewnej, mosiężne, niklowane i chromowane. Znajdziesz też klamki pokryte proszkowo różnymi powłokami. Producenci oferują również klamki kryształowe i szklane. Łączą też rozmaite materiały, np. stalowe szyldy i klamki z drewna lub porcelany. 

Bardzo popularne są modele aluminiowe pokryte oryginalnymi powłokami. Doskonale imitują mosiężne i niklowane klamki. W ofercie dostępne są zarówno matowe, jak i błyszczące klamki.

Jak wybrać idealne klamki do drzwi?

Dodatkowe wskazówki

Jedną z rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze klamki lub gałki, jest styl pokoju i drzwi. Zastanów się też, w jakim stylu jest zaprojektowany cały dom. Jeśli większość pokoi jest nowoczesnych, nie ma sensu wybierać tradycyjnej klamki lub gałki. 

Klamki są dostępne w wielu różnych wykończeniach. Mogą mieć wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na metalową klamkę, możesz wybrać chromowane lub satynowe wykończenie. Chrom ma wyższy połysk i odbija więcej światła. Prawdopodobnie będzie się więc bardziej wyróżniać niż satyna. Musisz jednak wziąć pod uwagę wykończenie wszystkich urządzeń i mebli w pokoju. Modele ze stali nierdzewnej są uniwersalne i wszechstronne. Pasują do wszystkiego. Są zawsze modne i bardziej wytrzymałe od innych materiałów, np. mosiądz. Podobnie jak klamki chromowane i niklowane nie blakną i nie zmieniają koloru przez wiele lat. W przeciwieństwie do mosiężnych modeli.