Web Analytics
Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? | Van4U

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie domu to temat, który w ostatnich latach stał się jeszcze bardziej istotny w kontekście kryzysu energetycznego i rosnącej świadomości ekologicznej. Mając na uwadze te dwie kwestie oraz dostępne programy dofinansowań wybór dla części osób sprowadza się do dwóch opcji: pompy ciepła lub ogrzewania gazowego. Jakie są kluczowe różnice i którą warto wybrać?

Ogrzewanie gazowe – co warto wiedzieć?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, gaz czy pompa ciepła, poznaj najpierw zalety i wady każdego z tych rozwiązań oraz różnice między nimi. Ogrzewanie gazem ziemnym wymaga instalacji kotła oraz komina, ponieważ ciepło uzyskiwane jest w procesie spalania. Nowoczesne urządzenia mają znacznie większą sprawność niż te produkowane dwadzieścia lat temu.

Kotły gazowe mogą pracować z tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym. Można je także łączyć z buforem ciepła jaki i instalacją do ciepłej wody użytkowej. Jednak, podobnie jak pompa, wymagają podłączenia do prądu, aby mogły sprawnie działać. Ale w przeciwieństwie do najpopularniejszej pomy powietrznej – nie są zależne od szerokości geograficznej i ich sprawność nie zależy od temperatury na zewnętrza.

Ten typ wymaga jednak podłączenia do instalacji gazu ziemnego, która nie wszędzie jest dostępna. Dotyczy to zwłaszcza miasteczek i wsi, które leżą w znacznej odległości od większy miast. Z drugiej strony ogrzewanie gazem jest najbardziej opłacalne w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, a więc dobrej termoizolacji. W przypadku starych domów bez termomodernizacji koszt ogrzewania w zimie będzie wysoki.

Obecnie przeszkodą może być także zmiana w prawie europejskim, która zakazuje ogrzewania domów z wykorzystaniem paliw kopalnych od 2040. 

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie pompą ciepła – co warto wiedzieć?

W przypadku pompy ciepła masz do wyboru kilka opcji – powietrzną, ziemną i wodną. Ta pierwsza jest najbardziej popularna z uwagi na prostotę montażu i najniższe koszty inwestycyjne. Gruntowa pociąga za sobą duże nakłady finansowe z uwagi na konieczne prace związane z wymiennikiem pionowym lub poziomym. Nie wszędzie może też bym zamontowana. Z kolei wodna jest mało popularna z uwagi na zagrożenia jakie ze sobą niesie. W praktyce oznacza to, że masz wybór między powietrzną a gruntową.

Powietrzna pompa ciepła, o czym już wspomnieliśmy, nie sprawdzi się w najzimniejszych rejonach kraju, nawet gdy masz energooszczędny dom. Wynika to z dużej różnicy temperatur miedzy wnętrzem budynku a jego zewnętrzem. Gruntowa pompa, zwłaszcza z wymiennikiem pionowym, będzie działać z wysoką sprawnością niezależnie od szerokości geograficznej, ale jak już wspomnieliśmy – wymaga dużych nakładów finansowych.

Jednak niezależnie od typu, pompa ciepła rekomendowana jest do domów o wysokiej termoizolacyjności oraz do ogrzewania podłogowego. Wtedy działa najbardziej efektywnie. Można ją łączyć z buforem ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną, co pozwala dodatkowo redukować koszty. Nie zachodzi w niej proces spalania, więc nie wymaga komina, ale stałego połączenia z siecią energetyczną.

Ciekawą analizę z uwzględnieniem kosztów można znaleźć tutaj: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/gaz-czy-pompa-ciepla-co-lepiej-wybrac 

Gaz czy pompa ciepła?

Wiesz już, że na pytanie gaz czy pompa ciepła nie ma prostej odpowiedzi. Każde z tych rozwiązań działa inaczej i nie sprawdzi się w każdym przypadku. Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź koniecznie inne opcje i przelicz opłacalność wszystkich rozwiązań. W ten sposób dowiesz się, jakie jest najlepsze dla twojego domu.