Web Analytics
Jaki styropian na podłogę | Van4U

Jaki styropian na podłogę

Do ocieplania podłóg wykorzystywany jest styropian podłogowy. Ma on specjalne właściwości, dzięki którym uniesie jej ciężar, a także urządzeń znajdujących się na niej. Dobry styropian podłogowy powinien mieć odpowiednie właściwości termiczne.

Oprócz właściwości termoizolacyjnych styropian podłogowy powinien być również odporny na ściskanie. Dlaczego jest to takie ważne? Trzeba pamiętać o tym, że styropian będzie narażony na duże obciążenie. Przy wyborze styropianu trzeba również zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. Jest on szczególnie ważny w sytuacji, gdy styropian będzie umieszczony w podłodze na gruncie lub nieogrzewanym pomieszczeniu.

Wytrzymałość styropianu podłogowego

Jak wspomniano wyżej, styropian podłogowy musi mieć odpowiednią wytrzymałość i odporność na ściskanie, tak aby nie uległ deformacji. Standardem jest obciążenie użytkowe, które wynosi średnio 150 kg/m2. W ciągach komunikacyjnych przyjmuje się, że obciążenie wynosi 250 kg/m2. Należy o tym pamiętać, gdyż styropian mający za małą wytrzymałość zacznie się uginać, a to może spowodować pęknięcia i rysy.

Jaki styropian na podłogę

Nasiąkliwość styropianu

Styropian to materiał, który z reguły ma niski poziom nasiąkliwości. Jednak umieszczając płyty bezpośrednio w gruncie, warto wybrać styropian o niskiej podatności na chłonięcie wilgoci. Zwykle w takich sytuacjach styropian jest odizolowany od gruntu za pomocą folii lub papy. Ile w takim razie wynoszą parametry nasiąkliwości? Zwykle jest to od 4% do 5% a zapisany jest w kodzie produktu jako WL.

Styropian akustyczny jako wygłuszenie podłogi

Styropian akustyczny, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie tłumienie dźwięków powstających podczas chodzenia po podłodze. Jest to świetne rozwiązanie w każdym budynku z piętrem bądź poddaszem. Tego typu styropian pod wpływem ciężaru ulega ściśnieniu, co powoduje tłumienie dźwięków. Styropian akustyczny ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Jest to spowodowane tym, że zwykle jest stosowany w stropach między mieszkaniami. Jeśli natomiast ma być stosowany na stropie, wtedy najlepiej najpierw użyć styropianu akustycznego, a potem styropian typu dach- podłoga.