Zamiast płotu - nowoczesne, metalowe panele ogrodzeniowe
Prosty montaż, wszechstronność i gwarancja bezpieczeństwa - to najczęstsze powody, dla których panele ogrodzeniowe zastępują klasyczne płoty. Sprawdzą się zarówno przy ogrodzeniu prywatnej posesji, na której stoi dom jednorodzinny, jak i tam, gdzie trzeba zabezpieczyć budynki firmowe czy zakład pracy.
Jak zbudowane są panele?
Bez względu na rodzaje - a tych jest kilka, o czym poniżej - wszystkie panele ogrodzeniowe to konstrukcje składające się z drutów biegnących pionowo i przecinających się pod kątem prostym z drutami poziomymi. To sprawia, że panele wyglądają dość neutralnie i sprawdzają się w wielu stylizacjach. Ich ostateczny wygląd może nieco się różnić w zależności od tego, jaką grubość drutu, technikę wykonania oraz wykończenia zastosowano. Kwestie te mają wpływać na odporność paneli, ale i bezpieczeństwo budowanego z nich ogrodzenia.
Panele w wersji 2D
Podstawowe panele to tak zwana wersja 2D, czyli po prostu dwuwymiarowa. Mają one bardzo prosty wygląd, są odporne na uszkodzenia, a zarazem łatwo się je montuje. Możemy podzielić panele 2D na dwie grupy:
- panele 2D 868 - czyli panele, które stworzone są z drutów o grubościach 8 mm (poziomo) i 6 mm (pionowo); to sprawia, że są bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenie;
- panele 2D 686 - czyli panele wykonane z drutów 6 mm (poziomo) i 5 mm (pionowo); te ogrodzenia, choć nadal proste i spełniające swoją rolę, są nieco mniej wytrzymałe.
Zazwyczaj panele 2D służą ogradzaniu posesji, osiedli, działek czy firm. Są szybkie w montażu, mają prosty wygląd.
Panele w wersji 3D
Panele 3D z powodzeniem można nazwać przestrzennymi. Tworzone są z krótkich odcinków drutów, czasem celowo powyginanych, które są spawane ze sobą, aby stworzyć przestrzenną kratkę. Średnice drutów zastosowanych w takich panelach wynoszą zwykle 4 i 5 mm. Tego rodzaju panele 3D są o wiele bardziej od poprzedników wytrzymałe zarówno pod względem warunków atmosferycznych, jak i przypadkowych czy celowych zniszczeń. Zazwyczaj stosuje się je przy ogradzaniu terenów firmowych, jak też tam, gdzie niezbędne jest odgrodzenie zakładów produkcyjnych.
Jaki rodzaj montażu wybrać?
Panele metalowe ogrodzeniowe w większości przypadków bez większego problemu można zamontować samodzielnie. Wystarczą odpowiednie narzędzia i nieco wiedzy na temat tego, jak taki montaż powinien przebiegać. Dla osób, które są zainteresowane takim rozwiązaniem niektórzy producenci przygotowali specjalne zestawy do samodzielnego montażu, zawierające wszystkie śruby, listwy, słupki i inne, niezbędne elementy.
Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby dokonać samodzielnego złożenia ogrodzenia z gotowych elementów, pozostaje możliwość zamówienia usługi montażowej. Tego rodzaju usługa zazwyczaj oferowana jest przez producenta albo sprzedawcę ogrodzeń w danym regionie. Czasem trzeba na nią poczekać dłużej niż na efekty samodzielnego montażu, jednakże jest to rozwiązanie dobre dla osób, które nie chcą poświęcać na montaż czasu ani energii.
Ogrodzenia panelowe, przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność, prostotę i łatwy montaż, są wybierane jako alternatywa klasycznych płotów i bram. Prezentują się estetycznie, są bezproblemowe w utrzymaniu i gwarantują bezpieczeństwo .