Dach dwuspadowy – poznaj jego zalety i wady!
Dach oraz jego forma mają ogromny wpływ na wygląd oraz walory estetyczne domu. Dach dwuspadowy jest jedną z najprostszych konstrukcji, która jest jednocześnie estetyczna, ekonomiczna i funkcjonalna. Rozwiązanie to posiada liczne zalety, ale także pewne wady. Warto poznać je wszystkie, aby dowiedzieć się, czy dach dwuspadowy jest rozwiązaniem odpowiednim dla nas i móc podjąć właściwą decyzję, co do wyboru odpowiedniej formy dachu.
Dach dwuspadowy i jego najważniejsze zalety
Dach dwuspadowy to tradycyjne rozwiązanie, które jest bardzo często spotykane i wybierane w naszym kraju. Jego popularność wynika z niedrogiego kosztu realizacji w porównaniu do innych form dachu. Ekonomiczne wykonanie jest możliwe dzięki stosunkowo niewielkiej powierzchni oraz prostej formie, która nie wymaga do realizacji wykorzystania często kosztownych w zakupie akcesoriów dodatkowych. Prosta konstrukcja dachu dwuspadowego ogranicza także błędy wykonawcze i pozwala realizować tego typu konstrukcje większości firm dekarskich. Pozwala to na wybór firmy, której jakość pracy oraz cena będą dopasowane do budżetu inwestora.
Dech dwuspadowy cieszy się niesłabnącą popularnością także z powodu jego uniwersalnej i tradycyjnej konstrukcji. Bardzo dobrze wpasowuje się w niemal każde otoczenie pozwalając na stworzenie klasycznego budynku mieszkalnego, który nie będzie budził kontrowersji. Duży kąt nachylenia charakterystyczny dla tego rodzaju pokrycia pozwala ponadto na skuteczne odprowadzane wody deszczowej oraz śniegu, co czyni z niego rozwiązanie praktyczne i funkcjonalne zarazem. Brak dodatkowych załamań sprawia z kolei, że powierzchnia dachu dwuspadowego jest praktycznie pozbawiona słabych punktów. Niweluje to ryzyko powstawania przecieków oraz pozytywnie wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji dachowej.
Czy dach dwuspadowy posiada jakiekolwiek wady?
Jak widać, wybór dachu dwuspadowego wiąże się z licznymi korzyściami. Nic więc w tym dziwnego, że rozwiązanie to od lat cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów poszukujących najlepszego dla siebie rozwiązania na długie lata. Co więcej, tradycyjny dach dwuspadowy praktycznie pozbawiony jest istotnych wad. Pewne problemy mogą jednak pojawić się w sytuacji, kiedy szerokość domu będzie większa niż 11 m. Wybierając dach dwuspadowy do takiego budynku należy bowiem pamiętać o dodatkowych słupach podporowych, które będą wzmacniały całą konstrukcję. Ich obecność z kolei może stwarzać pewne problemy związane z organizacją poddasza.
Dach dwuspadowy jest także rozwiązaniem bardzo klasycznym, co nie musi podobać się każdemu. Osoby preferujące bardziej nowoczesne formy, które marzą o nadaniu swojemu budynkowi mieszkalnemu bardziej modernistycznych cech nie do końca muszą być więc usatysfakcjonowane jego wyborem. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się bowiem bardziej nowoczesne rozwiązania, które będą lepiej współgrały z bryłą oraz pozostałymi elementami konstrukcyjnymi nowoczesnego domu. Należą do nich chociażby popularne w ostatnich latach dachy jednospadowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku budynków o minimalistycznej i nowoczesnej konstrukcji.