Web Analytics
Klamki do drzwi | Van4U

Klamki do drzwi

Kupując drzwi, można zdecydować się na zakup zaproponowanej do nich standardowej klamki. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ klamki dostarczane standardowo są zwykle nieciekawe i nie pasujące do aranżacji wnętrz w naszym domu, a ich jakość wykonania jest umiarkowana. Mają jedynie za zadanie nie powiększać kosztu drzwi. Lepszym pomysłem jest samodzielne dobranie czegoś lepiej dopasowanego do naszych potrzeb, do samych drzwi albo do ogólnej stylistyki przestrzeni, jaką u siebie stworzyliśmy. 

Szeroki wybór klamek

Klamki są często elementem traktowanym po macoszemu, i jest to błąd, ponieważ dobierając odpowiednią klamkę można zrobić nawet z nieciekawych drzwi coś naprawdę wielkiego. Wrażenie na pewno zrobią na nas materiały, z których klamki są wykonane. Mogą zostać zrobione z mosiądzu lub stali, mogą być chromowane lub niklowane, czasami pokrywa się je lakierami proszkowymi, a nawet złotem. To nie wszystko. Ciekawe propozycje obejmują także kryształ, drewno i porcelanę, a jak się uprzemy, znajdziemy wiele więcej możliwości.

Modne w ostatnim czasie są klamki wykończone w inny sposób niż szyld. Klamka jest gładka, a szyld posiada fakturę. Jeden element jest chromowany, a drugi polakierowany i niklowany. W obu elementach mogą się pojawiać kryształy i inne wstawki. 

Klamki do drzwi

Kształty

Jeśli chodzi o kształty klamek, zdecydowanie najwięcej zwolenników mają kształty proste, geometryczne, zwłaszcza prostokąty. Łuki, kule i elipsy także są od zawsze popularne. Decyduje o tym oczywiście uniwersalność. Na drugim miejscu można wymienić klamki stylizowane na klasyczne rozwiązania, bardzo zdobione. Trochę mniejsze uznanie zdobywają klamki nowoczesne o bardziej ekstrawaganckich kształtach. 

Szyld

Przy wyborze klamki trzeba zwrócić też baczną uwagę na szyld, czyli na tarczę przy powierzchni drzwi. Cały czas oczywiście dominują szyldy klasyczne, czyli kwadratowe, prostokątne i rozety, a także szyldy specjalne, czyli na przykład szyld WC. Decyzje o zakupie konkretnej opcji powinniśmy podejmować w oparciu o to, czy chcemy, by szyld był bardziej widoczny, czy raczej chcemy go chować. Im bardziej podłużny szyld, tym zazwyczaj jest lepiej eksponowany. Szyldy mniejsze, zwłaszcza dwuelementowe, potrafią się ładnie schować i być jedynie dodrukiem do klamki.

Z kwestii typowo praktycznych najważniejsze jest zazwyczaj to, by klamki były wyposażone z obu stron w sprężyny, co znacznie uprzyjemnia korzystanie z drzwi.