Sprzątanie kuchni krok po kroku. Porady, dzięki którym zrobisz to perfekcyjnie!
Sprzątanie kuchni, wbrew temu co Ci się wydaje, nie musi być żmudne, długie i nieprzyjemne. Kluczem do szybkiego i przyjemnego sprzątania są odpowiednio zaplanowane rzeczy do zrobienia oraz dobre detergenty, dzięki którym usuniesz nawet największy brud i nawet najbardziej uciążliwe, tłuste, przypalenia oraz plamy. Z nimi mycie piekarnika, czyszczenie lodówki i szorowanie mikrofalówki nie będą Ci straszne. Sprawdź jak krok po kroku posprzątać kuchnię i cieszyć się idealną czystością. Gotowi? Zaczynamy!
Czego potrzebujesz do sprzątania kuchni?
Zanim zaczniesz sprzątanie w swojej kuchni, przygotuj sobie wszystkie produkty, z których będziesz korzystać. Przynieś je do kuchni, by w trakcie sprzątania nie tracić cennego czasu na poszukiwanie jakiejś rzeczy. Na liście potrzebnych do sprzątania gadżetów i detergentów są:
- rękawice gumowe (bezpieczeństwo to podstawa, a środki do sprzątania mają właściwości silnie drażniące).
- Ścierki, szczoteczki, zmywaki i oczywiście ręcznik papierowy.
- Płyn do czyszczenia lodówki. Świetnie sprawdza się spray do mycia lodówek i mikrofalek Tytan.
- Środek do czyszczenia piekarnika, np. ten marki Voigt.
- Produkt do odtłuszczania, dzięki któremu usuniecie plamy z oleju, masła czy innych tłustych produktów.
- Uniwersalny płyn do sprzątania kuchni, którym wytrzecie szafki i blaty.
- Mop i wiadro z preparatem do mycia płytek (jeśli macie je w kuchni).
- Płyn do mycia naczyń, kapsułki do zmywarki.
Od czego zacząć sprzątanie kuchni?
Sprzątanie kuchni rozpocznij od włożenia gumowych rękawiczek, które ochronią Twoje dłonie przed chemią gospodarczą używaną do sprzątania. By ułatwić sobie sprzątanie, zacznij od namoczenia naczyń, które trzeba być ręcznie. Ułatwi Ci to późniejsze usunięcie z nich przypalonych lub przyschniętych resztek jedzenia. Następnie przejdź się po mieszkaniu i pozbieraj wszystkie zalegające w nim kubki, szklanki oraz talerze i włącz zmywarkę. Po włączeniu zmywarki przejdź do umycia wcześniej namoczonych naczyń, dzięki czemu zyskasz pusty zlew, który przyda się podczas sprzątania.
Odnieś rzeczy na swoje miejsce i zyskaj wolną przestrzeń
Kolejny krok to odniesienie rzeczy na swoje miejsce. Jeśli w kuchni zalegają rzeczy, które nie powinny w niej być, odnieś je na swoje miejsca. Odnosząc wszystko na początku, oszczędzisz czas i nie będziesz tego robić pojedynczo w trakcie sprzątania.
Czym umyć szafki kuchenne?
Szafki kuchenne myjemy od góry do dołu. Najpierw górne, potem dolne. Nigdy na odwrót. Wycierany kurz będzie opadał na dół. Do usunięcia kurzu i sypkich śmieci: płatków, rozsypanego makaronu lub granoli – użyj ściereczki z mikrofibry (fantastycznie zbiera kurz). Następnie przy pomocy ręcznika papierowego i uniwersalnego płynu do sprzątania kuchni przetrzyj szafki na mokro. Na koniec wytrzyj do sucha, by nie osiadał na nich kurz i włóż rzeczy, które powinny się w nich znajdować. Zrób tak z każdą szafką po kolei. Pamiętaj, by w trakcie układanie przejrzeć terminy ważności rzeczy, które w nich gromadzisz. Jeśli coś się przeterminowało – wyrzuć. Jeżeli coś się rozsypało – przełóż do plastikowego lub szklanego pojemnika. Jeśli masz w szafce produkty, których termin do spożycia jest krótki – postaw je z przodu i zużyj w najbliższych dniach.
Czas na czyszczenie sprzętów AGD. Jak umyć lodówkę, piekarnik i indukcję?
Gdy szafki zostały już posprzątane, należy przejść do czyszczenia sprzętów: lodówka, mikrofalówka, piekarnik, ekspres, płyta indukcyjna. Do ich mycia wykorzystaj dedykowane preparaty, dzięki którym doczyścisz urządzenia – nie uszkadzając ich przy tym. To klucz do sukcesu. Te sprzęty są awaryjne i kosztowne, dlatego nigdy do ich czyszczenia nie wykorzystuj niepewnych preparatów. Jeśli nie wiesz, gdzie kupić detergenty dedykowane różnego rodzaju sprzętom AGD, koniecznie zapoznaj się z ofertą hurtowni chemicznej Ania.
Czas na mycie podłogi
Ostatni krok w sprzątaniu kuchni to porządne odkurzenie podłogi. Podczas sprzątania szafek, z pewnością opadło na nią mnóstwo resztek, śmieci i kurzu. Gdy na podłodze nie ma już żadnych paprochów, umyj ją dokładnie, a gdy wyschnie – rozpakuj zmywarkę i odłóż talerze na swoje miejsce. Na koniec odpal zapachową świeczkę, zrób sobie kawę i ciesz się czystą kuchnią.