Web Analytics
Okucia do drzwi ze szkła - na jakie się zdecydować? | Van4U

Okucia do drzwi ze szkła - na jakie się zdecydować?

W tej chwili bardzo popularny jest styl nowoczesny. Zaraz po stylu skandynawskim jest najpowszechniej wybieranym stylem aranżacji wnętrz. Styl ten uwielbia nowoczesne materiały w odpowiednich formach - metal, szkło, a nawet beton. Metalowe okucia do drzwi szklanych świetnie się więc sprawdzą w takich wnętrzach. Tylko co dokładnie wybrać?

Czemu szklane drzwi? 

Szkło jest materiałem bardzo nowoczesnym. Świetnie pasuje do wszystkich barw, a w dodatku może być również używane w wersji podstawowej i barwionej, transparentnej i mniej przejrzystej. W związku z tym daje olbrzymie pole do popisu - tym bardziej, że do wnętrz można wprowadzić liczne, szklane elementy. Oczywiście, w każdym budynku są szklane okna, jednak chodzi tutaj raczej o inne rzeczy - szklane akcesoria, stół, albo nawet drzwi! Rozwiązanie takie często jest spotykane w firmach. Przeszklone wejście do gabinetu dodaje mu nowoczesności i klasy. Jednak szkło nie byłoby funkcjonalne bez dodatku innych materiałów.

Jakie okucia do drzwi ze szkła?

Okucia do drzwi szklanych muszą być odpowiednio wytrzymałe. Tylko wówczas konstrukcja będzie solidna, zapewniając bezpieczeństwo i komfort stosowania. Szkło jest dosyć specyficznym materiałem i nawet w swej najmocniejszej wersji może ulec pęknięciu. Okucia trzymają całą konstrukcję, umożliwiając jej używanie. Wielkie znaczenie ma zarówno należyty montaż, jak i wybór właściwej wersji takich metalowych dodatków. Najważniejsze są oczywiście zawiasy. Warto wiedzieć, że można się zdecydować na różne ich wersje, ponieważ producenci wymyślili sporo ich rodzajów. Dostępne są między innymi zawiasy zewnętrzne, wewnętrzne, mocowane do boku drzwi, przeznaczone do mocowania w pionie (jeden zawias na górze, a drugi przy podłodze), jak i zawiasy z różnych materiałów. W przypadku drzwi szklanych, najczęściej używa się pary zawiasów - o odpowiednim udźwigu, by poradziły sobie z uniesieniem szklanej tafli. Czasem trzeba nawet zamontować dodatkowy, trzeci zawias - dla bezpieczeństwa. 

Okucia do drzwi ze szkła - na jakie się zdecydować?

Okucia do drzwi szklanych - o czym pamiętać?

Wybierając okucia do drzwi, trzeba zwrócić uwagę zarówno na ich materiał, jak i na ich udźwig. Producenci zwykle podają tą wartość w odniesieniu do pary - trzeba więc o tym pamiętać. Parametry okuć muszą być odpowiednie, dostosowane do szerokości tafli oraz ciężaru szkła. Brak takiego dopasowania może sprawić, że drzwi będą na przykład opadać - zawiasy nie będą ich w stanie utrzymać. Jeśli chodzi o okucia do drzwi, oczywiście mowa nie tylko o samych zawiasach, lecz i o takich elementach jak na przykład klamka czy zamek. Takie elementy mogą być widoczne, bądź ukryte w całej konstrukcji. Można również nabyć je w wersjach wykonanych z różnych tworzyw - w większości jest to aluminium i stal nierdzewna. Świetnie komponują się one ze szkłem, są wytrzymałe, mocne, odporne - zapewniają zatem bezpieczne użytkowanie drzwi przez naprawdę długi czas. A w przypadku mimo wszystko tak delikatnego i specyficznego materiału jakim jest szkło, jest to niezmiernie istotne. 

Patronem artykułu jest firma Klamki Drzwiowe oferująca okucia do drzwi szklanych - największy wybór!