Web Analytics
W jaki sposób wykorzystać kontenery morskie? | Van4U

W jaki sposób wykorzystać kontenery morskie?

Kontenery morskie kojarzą się oczywiście przede wszystkim z transportem. Rzeczywiście są w ten sposób powszechnie wykorzystywane. Jednak okazuje się, że transport to nie jedyne zastosowanie konstrukcji tego rodzaju. Od pewnego czasu kontenery są adaptowane na biura, punkty gastronomiczne oraz lokale mieszkalne różnego rodzaju.

Nowe podejście do kontenerów morskich

Przystosowywanie kontenerów do pełnienia różnorodnych funkcji poza transportem to stosunkowo nowy trend w architekturze. Kontenery sprawdzają się świetnie jako biura, domy mieszkalne czy obiekty użyteczności publicznej. Podstawową zaletą budownictwa kontenerowego jest na pewno spora elastyczność. Tak naprawdę kontenery morskie ustawiać można w różnych miejscach czy konfiguracjach. Dodatkowo są one ekologiczne i ekonomiczne zarazem. Zimą zatrzymują ciepło w środku, a latem wbrew pozorom nie nagrzewają się zbyt mocno. Do takiej nieruchomości z powodzeniem dobudować można taras czy dostawić kolejny kontener. W Polsce nie muszą one stać nawet na działkach budowlanych.

Dom z kontenera morskiego? Dlaczego nie!

Kontenery morskie jako mieszkania czy domy cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Wynika to nie tylko z wysokich cen tradycyjnych nieruchomości mieszkalnych, ale i z coraz większej świadomości ekologicznej. Trend ten przywędrował do Polski z USA i krajów skandynawskich, gdzie takie domy znane są od wielu lat.

Budynki powstałe z kontenerów są bardzo efektowne. Zdaniem wielu przypominają konstrukcje z klocków Lego. W tym przypadku pozwolić sobie można naprawdę na wiele. Zastosowanie znajdują tutaj głównie kontenery morskie wykonane ze stali nierdzewnej ocynkowanej, która pokryta jest dodatkowo farbą i żywicą epoksydową. Wszystko to p oto, aby kontenery był nierdzewne oraz maksymalnie wytrzymałe. Powinny one być odporne na działanie rozmaitych czynników zagrażających, w tym gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Czasem dodatkowo wzmacnia się kontenery profilami i belkami, które wcześniej również poddaje się ocynkowaniu oraz innym procesom, które mają sprawić, że będą wytrzymalsze. Wówczas całość odporna jest na korozję i inne zagrożenia.

Nietypowe wykorzystanie kontenerów morskich

Kontenery morskie są niepozorne i na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie można wykorzystać ich do niczego innego niż transport. W końcu są mało ciekawe wizualnie i nie mają okien. Nic jednak bardziej mylnego. Dzisiaj kontenery wykorzystywane są jako budynki mieszkalne czy lokale gastronomiczne. Wszystko to jest możliwe przez to, że istnieją technologiczne możliwości ulepszenia kontenerów morskich. Po doprowadzeniu do nich instalacji można zdziałać naprawdę wiele. Niewielki bar czy kawiarnia w kontenerze to rozwiązanie bardzo ciekawe, które przykuwa wzrok. Ponadto, taka inwestycja nie jest zbyt droga w realizacji. Wystarczy zadbać o odpowiedni wystrój i lokalizację. Nic więc dziwnego, że lokale tego typu cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością.

 

Artykuł powstał we współpracy ze stroną kontenermieszkalny.pl


W jaki sposób wykorzystać kontenery morskie?