Wełna skalna – skład i właściwości
Ocieplenie z wełny skalnej to jeden z często stosowanych sposobów, na termoizolację dachów, podłóg, stropów, a nawet ścian budynków. Jest to materiał cieszący się dużą popularnością, ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Przy czym wełna skalna ma naturalny skład i odznacza się szeregiem innych zalet.
Skład wełny skalnej
Zanim przejdziemy do wyjątkowych właściwości wełny skalnej, warto wspomnieć, jaki jest jej skład. Materiał ten jest kompozytem skał i minerałów, takich jak gabro, kruszywo wapienne, bazalt oraz dolomit. Surowce te zostają poddane działaniu bardzo wysokich temperatur, w których dochodzi do ich topnienia i rozwłóknienia. Następnie płyty są spajane specjalnymi spoinami i formowane w łatwe w układaniu płyty, maty lub otuliny.
Najważniejsze właściwości wełny skalnej
Materiał ten stanowi świetną izolację termiczną, która doskonale sprawdza się zarówno zimą – ograniczając straty ciepła, jak i latem – zapobiegając nadmiernemu nagrzaniu się pomieszczeń – więcej przeczytasz na https://skalnawelna.com.pl/jakie-wlasciwosci-posiada-welna-skalna
. To jednak nie wszystkie jej zalety. Co jeszcze oferuje nam wełna skalna?
-
Wyciszenie – jest to wprost wspaniały materiał do wytłumiania dźwięków, dlatego też z powodzeniem stosowany jest jako ocieplenie podłóg. Akustyczne wyciszenie z wełną ROCKWOOL zmniejsza słyszalność hałasów z powyższych kondygnacji nawet ośmiokrotnie! W przypadku zastosowania na dachu doskonale tłumi dźwięki uderzającego o blachę deszczu.
-
Niepalność – odporność na wysokie temperatury, zwłaszcza wełna skalna ROCKWOOL, która radzi sobie z temperaturami sięgającymi nawet do 1000 stopni Celsjusza, co zapewnia doskonałą ochronę przeciwpożarową.
-
Paroprzepuszczalność – hydrofobowe właściwości wełny skalnej chronią ją przed zawilgoceniem i rozwojem szkodliwych mikroorganizmów, takich jak pleśni czy grzyby. Właściwość ta pozwala na zachowanie prawidłowej wentylacji w poszyciu dachowym i w całym budynku, a tym samym zdrowego mikroklimatu.
-
Trwałość – jest to bardzo trwały materiał, który zachowuje swoje właściwości nawet po upływie półwiecza!
-
Bezpieczna dla środowiska – wełna skalna podlega recyklingowi i z powodzeniem może być przetwarzana i przerabiana na nowy, pełnowartościowy produkt. Proces ten można powtarzać wielokrotnie.