Web Analytics
Dlaczego w moim kompresorze znajduje się woda? | Van4U

Dlaczego w moim kompresorze znajduje się woda?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś lub słyszałeś, że ktoś narzeka na wodę w układzie sprężonego powietrza? A może z Twojego kompresora wycieka woda? To dość częsta sytuacja, ale pamiętaj, by nie ignorować objawów. Zobacz, dlaczego woda znalazła się w systemie i co należy zrobić, by zmniejszyć potencjalne ryzyko.

Dlaczego z mojego urządzenia wyciekła woda?

Kondensacja pary wodnej jest zjawiskiem naturalnym i produktem ubocznym sprężenia powietrza. Ilość wody wytwarzanej przez kompresor w dużej mierze zależy od warunków wlotowych, jakości otaczającego powietrza w danym środowisku oraz ciśnienia. Mówiąc prościej, temperatura powietrza, wilgotność, wielkość urządzenia i wymagane ciśnienie określają zawartość wody wychodzącą z maszyny i potencjalnie do przewodów sprężonego powietrza.

Naturalnie gorące powietrze jest bardziej wilgotne niż zimne. Dlatego z kompresora wycieknie wtedy więcej wody. Na przykład kompresor śrubowy o mocy 55 kW, która pracuje w temperaturze otoczenia 24 stopni Celsjusza, przy wilgotności względnej 75%, będzie wytwarzać 280 litrów wody dziennie.

 Dlaczego w moim kompresorze znajduje się woda?

Proces usuwania wilgoci w układzie sprężonego powietrza

W tym procesie mogą się nam przydać następujące akcesoria: chłodnice końcowe, separatory kondensatu, osuszacze chłodnicze i osuszacze adsorpcyjne. Urządzenie działające z nadciśnieniem 7 bar spręża powietrze do ⅞ jego objętości. Zmniejsza to również zdolność powietrza do zatrzymywania pary wodnej o ⅞. Ilość uwalnianej wody jest znaczna. Na przykład kompresor o mocy 100 kW, która zasysa powietrze o temperaturze 20 stopni Celsjusza i wilgotności względnej 60%, wydziela około 85 litrów wody podczas 8-godzinnej zmiany.

Jak woda może uszkodzić system sprężonego powietrza?

Nadmierna wilgoć w sprężonym powietrzu może negatywnie wpłynąć na urządzenie i zwiększyć ryzyko awarii. Nieprawidłowa kondensacja prowadzi często do problemów z układem pneumatycznym, silnikiem powietrznym, zaworami i innymi komponentami podłączonymi do systemu. Wilgoć może doprowadzić do:

  • korozji instalacji rurowej i sprzętu (tj. CNC i innych maszyn produkcyjnych),
  • uszkodzenia pneumatycznych elementów sterujących, a w konsekwencji kosztownych przestojów,
  • pojawienia się rdzy i zwiększonego zużycia sprzętu produkcyjnego,
  • problemów z jakością,
  • uszkodzenia linii kontrolnych podczas operacji w niskich temperaturach,
  • nadmiernej kondensacji kompresora.

Jak wysuszyć sprężone powietrze?

Wybór właściwej metody suszenia sprężonego powietrza zależy w dużej mierze od konkretnych wymagań. Jeden z pierwszych kroków usuwania wilgoci ma miejsce wewnątrz urządzenia, ponieważ separator lub chłodnica końcowa mogą wyeliminować 40-60% odparowywanej wody.

Należy pamiętać, że mokry zbiornik gromadzi nadmiar wilgoci. Dlatego trzeba codziennie spuszczać z niego wodę. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko korozji i nadmiernego zużycia. W niektórych przypadkach należy wprowadzić zewnętrzny lub wewnętrzny (zintegrowany) osuszacz. Suche powietrze ma kluczowe znaczenie podczas malowania natryskowego, drukowania i zadaniach, w których wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne.

Materiał przygotowany z Kompresortechnika - serwis sprężarek śrubowych.