Żarówki LED – co warto o nich wiedzieć?
Jeszcze w ubiegłym wieku, żarówka była wynalazkiem, o którym większość osób mogła jedynie pomarzyć. Świeciło się ją wyłącznie na specjalne okazje i w obawie przed spaleniem była przedwcześnie wyłączana. Dziś takie urządzenie nie robi na nikim szczególnego wrażenia, a rozwój technologii pozwolił stworzyć wiele odmian żarówek o różnorodnych zasadach działania.
Do ich grona możemy zaliczyć technologię LED. Jest to obecnie najnowszy system dystrybuowania światła, jednocześnie uznawany za najtrwalszy i bardzo ekonomiczny.
Czym charakteryzuje się żarówka LED?
LED (z ang. Lighting Emitting Diode) to technologia opierająca zasadę działania na diodach. Z elektroniki, dioda może kojarzyć się z podzespołem przepuszczającym sygnał wyłącznie w jedną stronę. Nie inaczej działa to w przypadku diody oświetleniowej. Elektrony posyłane do wnętrza urządzenia mają na celu przedostanie się z warstwy „p” na warstwę „n”. W tej drugiej czekają już na nie odpowiednie miejsca. Kierowany na drugą płaszczyznę nadmiar elektronów generuje swego rodzaju przeciążenie, które oddawane jest do otoczenia w postaci światła. Takie zjawisko nazywane jest elektroluminescencją.
Żarówki LED posiadają niekiedy po kilka diod oświetleniowych, co daje im dość solidną moc świecenia. Co ważniejsze, urządzenia te są znacznie bardziej ekonomiczne poprzez niski pobór energii elektrycznej. Prezentują także bardzo długą żywotność, niejednokrotnie popartą długim okresem gwarancyjnym.
Rodzaje żarówek LED
Żarówki przeważnie dzielą się względem trzonu. Mogą to być trzony gwintowe bądź stykowe. Wśród tych pierwszych, rozmiar dobiera się na podstawie średnicy gwintu, wyrażonej w milimetrach. Oznaczeniem takich żarówek jest symbol „E”, a tuż za nim znajduje się liczba. Najpopularniejszymi rodzajami są oczywiście E14 i E27.
Odnośnie żarówek z trzonkiem wciskanym można powiedzieć tyle, że posiadają one swoje indywidualne oznaczenia. Najpopularniejszym z tej serii może być trzon GU10, który stosuje się w ledowych zamiennikach halogenów.
Oczywiście, żarówki można dzielić także względem ich kształtu. Wyróżniamy opcje kulowe, płaskie czy świecowe. Warto wspomnieć jeszcze o rodzaju jakim są inteligentne żarówki. Urządzenia posiadające wbudowane moduły i podlegające sterowaniu z telefonu to absolutnie nowoczesne rozwiązanie, które jednocześnie zdobywa coraz większą popularność.
Inteligentne żarówki – jak działają?
Jedynie technologia LED umożliwia żarówce zdobycie cech SMART. Po podłączeniu takiego sprzętu do prądu, należy sparować go z odpowiednią aplikacją w naszym telefonie, a następnie przekierować moduł na połączenie z WiFi. W ten sposób, żarówka zostanie na stałe podłączona do sieci internetowej. Oznacza to jej stały dostęp do internetu, a połączona z nią aplikacja umożliwi dowolne sterowanie z pozycji naszego telefonu.
Co ciekawsze, sterowaniem nie nazywamy wyłącznie włączania i wyłączania zasilania. W większości przypadków gwarantowane są nam dodatkowe funkcje w postaci zmiany barwy i jasności światła. Dodatkowo, inteligentne żarówki są w stanie dopasować poziom światła względem konkretnego biorytmu. Możliwe jest ustawienie dokładnej godziny włączania i wyłączania zasilania.