Co to jest zbiornik GRP?
Zbiornik GRP jest wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością. Biorąc pod uwagę jego lekką, solidną i wytrzymałą konstrukcję, zapewnia bezpieczne przechowywanie wody.
Czym wyróżnia się zbiornik GRP?
Nie ulega korozji i chroni wodę przed zanieczyszczeniem. Jest odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dlatego z czasem nie ulegną biodegradacji. Wykazuje też dobrą odporność na chemikalia, ścieki i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zbiorniki grp są wykonane z elastycznych materiałów. Można więc łatwo dostosować do potrzeb użytkownika już na etapie produkcji.
Tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem sztucznym jest polimerem wzmocnionym drobnymi włóknami szklanymi. Jest to niedrogi, lekki, niezwykle mocny i wytrzymały materiał. Można go łatwo formować. GRP jest znacznie bardziej wytrzymały niż profile stalowe. Pomimo tego, że jest lekki oferuje imponującą wytrzymałość na obciążenia.
Zastosowanie zbiorników GRP
Zbiorniki GRP są uniwersalne. Najczęściej magazynuje się w nich wodę deszczową. Są często wybierane przez właścicieli domów i przedsiębiorców, którzy dbają o środowisko. Dzięki takim zbiornikom można zmniejszyć ilość ścieków. Często trzyma się w nich też w wodę, w przypadku pożarów w galerii handlowej. Oprócz wody deszczowej i przeciwpożarowej można w nich gromadzić wodę techniczną.
Można w nich też przechowywać substancje chemiczne w bezpiecznym i monitorowanym środowisku pracy.
Na rynku dostępne są zbiorniki o różnej pojemności. Wyróżniają się mocną, lekką i solidną konstrukcją poliestrową. Nie przepuszczają wody. Łatwo się je transportuje i montuje.
Można w nich bez problemu przechowywać nawozy, żrące płyny, ścieki, płynne odchody zwierząt oraz masy sypkie i granulaty.
Elastyczność projektowania i dostosowywanie
Biorąc pod uwagę materiały, z których wykonane są zbiorniki GPR, są w pełni konfigurowalne. Mogą być produkowane w dowolnym kształcie i rozmiarze, w zależności od wymagań danego konsumenta. Kolor zbiornika również można łatwo dostosować. Jest to niezwykle ważna informacja dla firm, które gromadzą niebezpieczne i szkodliwe substancje chemiczne. Kolory pozwalają na natychmiastową identyfikację zbiorników GRP i ich zawartości.
Zbiorniki mogą być specjalnie produkowane na potrzeby firmy. Przedsiębiorstwa nie muszą dostosowywać swoich procesów roboczych i środowiska do zbiorników dostępnych na rynku.
Temperatura i przechowywanie
Temperatura jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o magazynowanie wody i chemikaliów. Utrzymanie temperatury poniżej 20 stopni Celsjusza w zbiorniku znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii. Dzięki wstępnie izolowanym zbiornikom z GRP woda może być utrzymana w odpowiedniej temperaturze. W ten sposób możemy skutecznie eliminować ryzyko zakażeń mikrobiologicznych. Poziom izolacji można dostosować do potrzeb klienta. Najczęściej waha się na poziomie 25-100 mm.
Warto wybrać zbiornik od renomowanego producenta. Wtedy jest objęty długoletnią gwarancją i wyróżnia się doskonałą jakością.