Web Analytics
Oświetlenie kuchenne | Van4U

Oświetlenie kuchenne

Wybór właściwego oświetlenia do kuchni nie jest sprawą prostą. Często jest tematem wielu sporów i rozmów. Wymaga pójścia na kompromis pomiędzy osobistymi preferencjami, a potrzebami danego pomieszczenia.

Główne oświetlenie

Oświetlenie tego typu jest bardzo często stosowane nie tylko w kuchniach tradycyjnych, rozwiązania te są również wykorzystywane w przypadku kuchni bardziej nowocześniejszych. Polegają one na instalacji głównego, intensywnego światła w centralnym miejscu kuchni. Takie rozmieszczenie daje gwarancję, że światło dotrze do wszystkich zakamarków, znajdujących się w przestrzeni kuchennej. Dobre oświetlenie ma znaczący wpływ przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych. Minusem takiego oświetlenia jest to, że nie rozprasza swojego światła równomiernie, więc z pewnością znajdą się miejsca słabiej oświetlone.

Oświetlenie kuchenne

Oświetlenie miejscowe

Osoby, które są zainteresowani oświetleniem tylko niektórych fragmentów w kuchni powinni zdecydować się na instalację oświetlenia punktowego. Światło w takim rozmieszczeniu nie ulega rozproszeniu po całej kuchni, a skupia się wyłącznie na wybranych miejscach. Oświetlenie kuchni polegające na punktowych obszarach spowoduje, że niektóre partie kuchni będą gorzej oświetlone. Wówczas można dodatkowo wzmocnić jasność, wybierając hybrydę.

Hybryda

Osoby, których kuchnie nie są dobrze naświetlone lub lubiące dużo światła powinny przemyśleć montaż hybrydy, czyli kompilacji oświetlenia centralnego, jak i punktowego. Takie rozwiązanie nie pozostawia żadnych nieoświetlonych miejsc, co sprawi, że wszyscy użytkownicy kuchni będą zadowoleni. Takie połączenie nie tylko wzmocni jasność pomieszczenia, a także wpłynie na design danego miejsca. Słabą stroną takiego rozwiązania jest to, ze jest ono mocno energochłonne, co znacznie zwiększy pobór prądu. Jednocześnie lampy punktowe jak i centralne będą bardziej pobierały energię. Mimo tego to bardzo często wybierane rozwiązane ze względu na równomierne rozłożenie oświetlenia kuchennego, co wpływa na pozytywne samopoczucie przebywających w danym miejscu.