Web Analytics
Taśmy dwustronne montażowe – która z nich jest najlepsza? | Van4U

Taśmy dwustronne montażowe – która z nich jest najlepsza?

Taśmy należą do grupy podstawowych artykułów klejących. Dzielą się na jedno- i dwustronnie klejące. Tych drugich znacznie częściej używa się do celów montażowych i łączeniowych, choć odmiany jednostronne również znajdują w sobie wiele zastosowań.

Spora część osób uważa, że artykuły te są jedynie stosowane do prowizorycznych i niezbyt trwałych zadań. Okazuje się jednak, że istnieją odmiany odpowiedzialne za wiele wymagających czynności zarówno w transporcie, jak i w przemyśle. Trwałość jest zależna przede wszystkim od rodzaju powierzchni, do której kleimy naszą taśmę. Warto więc dobrać taką odmianę omawianych nośników klejących, która dobrze sprawdzi się w interesujących nas przypadkach.

Jakie taśmy dwustronne rozróżniamy?

Każda taśma posiada swoje określone parametry i właściwości, na podstawie których klient może bez większego problemu dobrać odpowiedni dla siebie rodzaj. W każdym z nich, istotny jest przede wszystkim materiał artykułu, wykorzystany w procesie produkcyjnym. Tych jest natomiast bardzo wiele, a wyróżnia się głównie:

- taśmy dwustronne foliowe – cechuje je bardzo mała grubość nośnika, a to za sprawą zastosowania w nich materiałów foliowych, wykonanych najczęściej z tworzyw, takich jak polipropylen czy polietylen. Jest to jeden z typów, posiadających bardzo wiele zastosowań, zarówno w kwestiach montażowych, jak i ochronnych. Zdecydowanie najkorzystniej wychodzi używanie ich do łączenia elementów elastycznych, np. papieru, folii czy aluminium. Najczęściej na nośniku takich taśm umieszcza się klej akrylowy bądź kauczukowy.

- taśmy dwustronne włókninowe – właściwościami są bardzo zbliżone do wcześniej opisanych, jednak ich charakterystyczną cechą jest nośnik wykonany z włókniny celulozowej. Wyposażone są w klej hot melt, który oprócz dobrego klejenia papieru, dobrze sprawdzi się w przypadku łączenia skóry i filcu. Bardzo łatwe jest ich swobodne urywanie, co w przypadku taśm foliowych, raczej nie jest możliwe.

- taśmy dwustronne piankowe – nośnik występujący w formie pianki wykonanej najczęściej z polietylenu. Kluczową cechą jest tutaj stabilność łączeniowa na nierównych powierzchniach. Możliwe jest klejenie nią nawet szkła. Jest to pewny typ taśmy służący do mocowania przedmiotów na ścianach.

 Taśmy dwustronne montażowe – która z nich jest najlepsza?

Na co zwracać uwagę przy wyborze taśmy?

Wybierając taśmy dwustronnie klejące, oprócz materiału, z którego są one stworzone, należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych aspektów. Najważniejsze, wymiary. Producenci oferują kilka standardowych długości i szerokości klejenia, jednak w niektórych sklepach możemy poprosić nietypowy produkt na specjalne zamówienie.

Druga kwestia to kolor. Choć wydaje się to najmniej potrzebne, to warto zastanowić się, czy będzie potrzeba pisania po taśmie. W tym wypadku rozróżniamy więc taśmy matowe i przezroczyste.

Oczywiście, kluczową cechą każdej taśmy jest przyczepność i siła klejenia. Oznacza się ją przeważnie w niutonach na milimetr [N/m]. Istotna jest także odporność na wysokie bądź niskie temperatury, zrywalność i rozciągliwość, czy brak reakcji na czynniki żrące.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór taśmy adekwatnej do swoich oczekiwań wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się nam wydawać. Warto więc przed przystąpieniem do działania, skorzystać z rad specjalistów w tym zakresie.