Web Analytics
Czy warto rozpoczynać teraz budowę domu? | Van4U

Czy warto rozpoczynać teraz budowę domu?

Rozpoczęcie budowy własnego domu to ogromna inwestycja, na którą nie każdego stać. Wielu ludzi zapożycza się u rodziny, znajomych, w instytucjach finansowych, aby wybudować własną nieruchomość. Sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ materiały budowlane znacznie zdrożały i stały się trudniej dostępne. Pojawiają się również problemy z wolnymi terminami u fachowców, a jeśli już się znajdą, ceny są równie znacząco podwyższone. Jak więc skończyć budowę domu i nie zwariować? Czy warto ślepo wierzyć we wszystkie doniesienia w mediach?

Czy warto rozpoczynać teraz budowę domu?

Tylko spokój może nas uratować!

Podczas budowy swoich przysłowiowych czterech ścian ma się wrażenie, że jest to niekończąca się historia. Mimo wszystkich trudności związanych z tym przedsięwzięciem nie można się poddawać, ani na siłę przyspieszać toczących się etapów budowy. Tak naprawdę nie powinno się słuchać pseudo znawców, którzy wieszczą tylko kolejne podwyżki wszystkiego, co związane z budową. To tak naprawdę tylko przypuszczenia, a nikt z nas nie ma daru jasnowidzenia. Wzrost cen jest niezaprzeczalny, ale nie w każdym zakątku Polski muszą one prezentować się identycznie. Należy zatem skontaktować się z wieloma składami budowlanymi i porównać obowiązujące u nich ceny. Być może w niektórych dostępne są jeszcze materiały z poprzednich dostaw, przed podwyżkami cen.

Rozsądek przede wszystkim

Na pierwszym miejscu należy zawsze bezwzględnie stawiać zdrowy rozsądek. Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia. Przykładowo wzrost cen drewna będzie najbardziej dokuczliwy dla osób, które planują wybudować dom z bali. Natomiast skutki nie będą tak dotkliwe dla tych, którzy są w trakcie budowy domu murowanego, parterowego, bez poddasza. Podobnie jest z materiałami do ocieplenia budynków, rośnie cena styropianu, ale to nie problem jeśli zaplanowało się zastosowanie wełny mineralnej. To właśnie z tych wszystkich względów istotne jest zamówienie kosztorysu inwestorskiego, który będzie najbardziej dokładną odpowiedzią na pytanie o opłacalność rozpoczęcia budowy w określonym terminie.