Web Analytics
Jak dbać o drewnianą podłogę? | Van4U

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewno to niesamowicie popularny materiał, który chętnie wykorzystujemy do wykończenia podłóg w naszych domach. Jest naturalny i sprawia, że wnętrza stają się cieplejsze, bardziej przytulne. W takich pomieszczeniach świetnie się odpoczywa. Mimo zalet drewno ma też swoje wady, a może bardziej – wymagania. Wymaga ono sporo cierpliwości i troski. Nie lubi się z nadmiarem wody, potrzebuje regularnej pielęgnacji, czyszczenia i pastowania. Jak dbać o drewnianą podłogę, by przez wiele lat cieszyła nasze oczy swoim efektownym wyglądem? Jeżeli jesteście ciekawi, co mamy na ten temat do powiedzenia, koniecznie czytajcie dalej!

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Zdecydowałeś się na drewniane panele lub drewniany parkiet, a może dopiero rozważasz jedno z wymienionych rozwiązań. W oby wspomnianych przypadkach musisz mieć świadomość, jakie cechy posiada drewno i jak dbać o drewnianą podłogę.

Polub się z odkurzaczem

Piasek, błoto, sól i inne zabrudzenia, które wnosimy do domu na podeszwach naszych butów to dla drewna papier ścierny. Roznosząc je po mieszkaniu, wycieramy i rysujemy drewnianą podłogę każdym naszym krokiem. By jak najbardziej zminimalizować ten problem, pamiętaj o regularnym odkurzaniu podłogi — najlepiej codziennie. Nieocenione okażą się także wycieraczki na buty i nawyk zdejmowania butów po wejściu do domu. W ten sposób sprawicie, że piach i sól nie będą roznoszone po całym domu lub mieszkaniu.

Pasta do podłogi drewnianej – must have w Twoim domu

Jeśli zdecydowałeś się na drewno na podłodze swojego domu koniecznie zaopatrz się w dedykowane mu detergenty do mycia i pielęgnacji podłogi. Pasta do podłogi drewnianej zabezpieczy ją przed rysowaniem i wnikaniem w parkiet bądź panele brudu. Koniecznie zaopatrz się w polecaną przez nas luksusową pastę do podłogi BUWI. Jest dostępna zarówno w klasycznej formie pasty, jak i w formie płynnej. W ofercie marki z pewnością znajdziesz konsystencję, której aplikacja przypadnie Ci do gustu. Wybierając pastę bądź płyn do mycia podłogi, za każdym razem stawiaj na te przeznaczone do drewnianych podłóg. Inne mogą zaszkodzić drewnu. Myjąc swoją podłogę pamiętaj także, by ograniczać użycie wody. Drewno nie lubi się z wilgocią. Do umycia parkietu bądź paneli wykorzystaj delikatnie wilgotny mop z dodatkiem detergentu. Jeśli przez przypadek na panele rozleje się woda – jak najszybciej ją zetrzyj. Mokre deski mogą się marszczyć, napowietrzać i odkształcać.

Podłoga drewniana a uszkodzenia mechaniczne – ogranicz je do minimum

Nie tylko wymienione na wstępie piasek czy sól niszczą naszą podłogę. Niszczą ją także krzesła, meble, obcasy. Decydując się na drewno na podłodze - pamiętaj, by wszystkie ruchome meble podkleić filcowymi nakładkami. Zrezygnuj z chodzenia po domu w szpilkach, a swoich gości poproś o zdjęcie obuwia na wejściu do domu. By było im miło, przygotuj kosz z kapciami dla gości, wtedy zaproponowanie zdjęcia butów nie będzie niegrzeczne.