Sklejka jako materiał wielu zastosowań
Sklejka to materiał drewnopochodny, składający się z tak zwanych fornirów, czyli sklejonych ze sobą cienkich płyt drewna. Ma ona przeogromne zastosowania na przykład w budownictwie do okładzin ścian i sufitów. Jej rodzaje można podzielić według odpowiednich kryteriów takich jak typ drzewa, gatunek oraz przeznaczenie. Odnośnie typu, mowa tutaj o drzewach liściastych bądź iglastych. Gatunki, z których zazwyczaj robione są sklejki to brzoza, buk, świerk oraz sosna. Przeznaczeń tego materiału istnieje wiele, lecz te najgłówniejsze to elewacyjne, budowlane, szalunkowe oraz lotnicze.
Ciekawe pomysły na wykorzystanie sklejki
Mając na strychu zakurzony arkusz tego drewnopochodnego materiału, z pewnością nieraz zastanawialiśmy się co z nim zrobić. W zależności od jego grubości, pomysłów na wykorzystanie może być wiele. Zacznijmy więc od mebli. Z kilku arkuszy możemy stworzyć bardzo dobrą oraz wytrzymałą szafkę, regał czy chociażby półkę na książki. Dzięki prostocie modelowania tego tworzywa, możliwe jest stworzenie indywidualnego, unikatowego designu, który na pewno przyciągnie wzrok niejednego z naszych gości. Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie sklejki jest skonstruowanie zabawek dla swoich pociech bądź na przykład małego domku lub kuwety dla kota. Z uwagi na wodoodporność większości sklejek można stworzyć też karmnik dla ptaków.
Sklejka w modelarstwie
Pasjonaci składania modeli posługują się tym materiałem niemal na co dzień. Rodzaj wybieranej płyty zależy od tego, jaki model będzie wykonywany. Zazwyczaj stosowana jest zwykła sklejka modelarska, chociaż w modelach na przykład samolotów czy okrętów, posiadających silniki i mających kontakt z warunkami otoczenia, lepszym wyborem okaże się sklejka lotnicza. Charakteryzuje się ona większą wytrzymałością oraz dzięki jej metodzie klejenia klejem żywicznym, jest dużo bardziej odporna na wodę. Co więcej, to właśnie ten rodzaj w dużej większości jest produkowany z brzozy co sprawia, że do momentu końcowego unieruchomienia, jest on elastyczny i łatwy w składaniu. Z tego powodu producenci gotowych, pociętych modeli do samodzielnego złożenia wybierają go najczęściej.
Wady oraz zalety
Ten materiał, jak wszystko, posiada swoje negatywne oraz pozytywne cechy. Do tych pierwszych możemy z pewnością zaliczyć jej cenę. Sklejki nie są tanim materiałem, jednak jej gama zastosowań oraz wytrzymałość wszystko wynagradza. Drugą dość znaczącą wadą jest widoczność poklejonych warstw fornirów na krawędziach przez co, aby je zakryć potrzebne jest naklejenie laminatu lub okleiny. Sklejki ciężko się tnie oraz są mniej odporne na wilgoć, niż drewno z których zostały wykonane. Pozytywów dla tego materiału jest znacznie więcej. Jednymi z ważniejszych mogą być wytrzymałość, łatwość w polerowaniu i malowaniu, dobre trzymanie śrub, brak drzazg oraz niska waga. Sklejka posiada bardzo niską przepuszczalność cieplną. Podatna jest również na obróbkę cieplną i łatwe formowanie, ponieważ przy odpowiednio wysokiej temperaturze możemy ją dowolnie wyginać, uzyskując w ten sposób różnorodne kształty.