Web Analytics
Jak zaprojektować łazienkę? | Van4U

Jak zaprojektować łazienkę?

Często projektując swoje mieszkanie i dom, łazienka spędza nam sen z powiek. Wiele osób nie wie jak rozmieścić sprzęty i meble, tak aby było wystarczająco miejsca do wygodnego korzystania z niej. Sam remont wiąże się z wyborem materiałów wykończeniowych, glazury, terakoty, a także oświetlenia, ogrzewania. W poniższym artykule podpowiemy, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę.

 

Od czego zacząć?

 

Zgodnie z założeniami projektantów, wygodna łazienka połączona z toaletą powinna mieć minimum 5m2. Jeżeli jest to możliwe, warto pomyśleć nad przeniesieniem pralki z łazienki do kuchni lub do przedpokoju do szafy, daje to większą powierzchnię łazienki i więcej możliwości aranżacji. Dodatkową przestrzeń uzyskamy też, aranżując schowki w  innym pomieszczeniu niż łazienka. Projekt łazienki możemy sami wykonać na papierze na przykład milimetrowym albo możemy wykorzystać do tego programy do projektowania, które są ogólnodostępne w sieci. Kolejnym krokiem podczas projektowania łazienki jest wybór między wanną a prysznicem. W starych blokowiskach zazwyczaj mieszkania są tak niewielkich metraży, że wybór jest jednoznaczny. Jeśli projektujemy łazienkę w domu to zdecydowanie mamy szersze pole manewru. W nowych budynkach łazienki są tak projektowane, aby zmieściły się w nich wanna i prysznic. Mając jednak pomieszczenie łazienki o niewielkich wymiarach, gdzie musimy wybrać jedną z dwóch opcji, możemy pomyśleć o wannie, na której zamontujemy parawan prysznicowy. Kolejną kwestią do przemyślenia jest wybór miski ustępowej. Rzadko wybierane są miski klozetowe stojące. Zwłaszcza do małych łazienek zdecydowanie lepszym wyborem będzie toaleta kompaktowa. Takie toalety montuje się na stelażu podtynkowym, dzięki czemu spłuczka zostaje zakryta. Zestawy podtynkowe można spotkać również narożne, dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka zyskuje jeszcze więcej miejsca. Wybierając miejsce miski klozetowej, pamiętajmy o tym by po bokach były odstępy około 20 cm od innych mebli, a przed miską około 70 cm. 

 

Jak zaprojektować łazienkę?

 

Ściany i podłogi

 

Ze względu na fakt, że łazienka jest miejscem, gdzie mogą występować awarie instalacji wodnej lub kanalizacyjnej lepiej zainwestować w dobre zabezpieczenie przeciw przeciekom. Zdecydowanie lepszym wyborem będą płytki podłogowe, sprawdzi się również kamień, a ostatnio modne są posadzki żywiczne. Przy wykończeniu ścian mamy większą dowolność. Miejsca, gdzie mamy armaturę i inne sprzęty, co wiąże się z zachlapaniami lepiej wykończyć płytkami. Inne części ścian możemy pomalować specjalnymi farbami do łazienek, którym niestraszna jest wilgoć.

 

Oświetlenie

 

Wybierając oświetlenie do naszej łazienki, musimy zastanowić się nad rozmieszczeniem i rodzajem światła. Przede wszystkim musimy wybrać oświetlenie główne całej łazienki, które będzie najczęściej używane. Jeżeli w łazience zamierzamy korzystać z lustra, aby wykonać makijaż, warto zamontować światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego o barwie dziennej. Takie światło zamontujmy po obu stronach lustra, na wysokości oczu.

 

Partnerem artykułu była firma BeautifulMinds.pl     projektanci wnętrz Warszawa