Web Analytics
Montaż blachy trapezowej krok po kroku – jak zrobić to samemu? | Van4U

Montaż blachy trapezowej krok po kroku – jak zrobić to samemu?

Prace nad dachem są bez wątpienia zwieńczeniem całej budowli i jasnym sygnałem, że proces wznoszenia konstrukcji dobiega końca. Oczywiście, zostaje jeszcze dużo pracy w postaci ocieplania, tynkowania czy chociażby samej wykończeniówki. Niemniej jednak, murowanie i wznoszenie więźby to najcięższe i najbardziej wymagające czynności spośród wszystkich.

Mając jednak wszystkie krokwie i palenice zamocowane na szczycie budynku, można przejść do montażu pokrycia dachowego. Spora część osób, ze względu na wytrzymałość i stosunek jakości do ceny, decyduje się na blachę trapezową. To właśnie proces jej montażu omówimy poniżej, w kilku prostych krokach.

Krok 1: Teoria i szacowanie

Niektórym osobom wydaje się, że montaż pokrycia dachowego jest rzeczą banalnie prostą, niewymagającą żadnej wiedzy teoretycznej. Oczywiście jest to błędne podejście. W wielu przypadkach, już podczas transportu i przemieszczania arkuszy, można dostrzec brak wiedzy i wyobraźni, nawet u osób specjalizujących się w kładzeniu pokryć. Mowa głównie o przenoszeniu materiału z palety na wyciąg. Pamiętajmy, aby nigdy nie brać arkusza samemu i nie przeciągać go po ziemi. Grozi to jego nieświadomym wygięciem, a także co gorsza zerwaniem powłoki zabezpieczającej. To z kolei przekłada się w ogromny sposób na żywotność samego materiału.

Kluczową czynnością, którą należy wykonać przed montażem pokrycia jest sprawdzenie geometrii dachu. Należy skontrolować, pod jakim kątem przebiegają połacie oraz na jakiej wysokości znajduje się kalenica. Co więcej, powinniśmy sprawdzić równość powierzchni na połaciach. W tym celu korzysta się z prostej metody, a mianowicie przeciągnięcia sznurka od pierwszej do ostatniej krokwi. Ten sposób pomoże nam określić, czy wszystkie elementy więźby rozłożone są równo.

Montaż blachy trapezowej krok po kroku – jak zrobić to samemu?

Krok 2: Izolacja i przybijanie łat

Pokrycia dachowego nie mocuje się bezpośrednio do krokwi. Po drodze należy jeszcze zaopatrzyć więźbę w obróbkę blacharską, izolację przeciwwilgociową oraz łaty. Pierwszy element to po prostu montaż deski okapowej, na której umieszczane będą w przyszłości pasy nadrynnowe i haki.

Najważniejszym elementem jest jednak izolacja przeciwwilgociowa. Najczęściej występuje ona w formie membrany. To właśnie ten czynnik odpowiada za szczelność wewnątrz budynku. Aby więc pomóc mu w tym jakże odpowiedzialnym zadaniu, kluczowe jest dobre i precyzyjne przybicie do krokwi. Musimy pamiętać, że samo pokrycie blokuje przedostawanie się wody do budynku, jednak skropliny nie mają problemu z przeniknięciem właśnie na powierzchnię membrany. To właśnie przy jej użyciu skapują do rynny.

Na izolację mocowane są poziome łaty,  a następnie prostopadle do nich – kontrłaty. Dopiero tak przygotowany dach nadaje się do montażu pokrycia nie tylko z blachy, ale każdego rodzaju.

Krok 3: Montaż blachy do dachu

Układanie blachy trapezowej może odbywać się w dowolnym kierunku. Istotne jest jednak precyzyjne i dokładne zamontowanie pierwszego arkusza. Musi on zostać położony pod kątem prostym do okapu dachu, ponieważ to właśnie na nim będziemy się wzorować.

Do przykręcania blachy dachowej służą wkręty farmerskie. Z reguły, mocuje się je w dolnych falach trapezu, a dodatkowo do każdej łaty w częściach wiatrówkowych. Zagęszczenie wkrętów w strefie krawędziowej powinno wynosić 8 sztuk na metr kwadratowy, a na środku dachu, ok. 5 sztuk na taką samą powierzchnię.