Web Analytics
Jaką deskę do toalety wybrać? | Van4U

Jaką deskę do toalety wybrać?

Wiele urządzeń działa dobrze dopiero w komplecie z innymi, uzupełniającymi elementami. Tak jest właśnie z miską WC. Funkcjonalny komplet, miska tworzy dopiero ze spłuczką, a całość dopełnia deska do toalety. Choć wybór pokrycia toalety wydaje się banalnie prosty, to w rzeczywistości wcale taki nie jest. Dlatego właśnie podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę, wybierając deskę do toalety.Rozmiar deski

Kwestią kluczową wydaje się wybór deski w odpowiednim rozmiarze. Najważniejszą cechą jest rozstaw zawiasów. W misce WC, w tylnej części korpusu, są otwory, w których należy umieścić śruby solidnie mocujące deskę do toalety. Zawiasy to wbrew pozorom kolejny element, który w znacznym stopniu określa klasę deski do toalety. Jeśli są one plastikowe, wykonane z tworzywa łatwo poddającego się naporowi, pokrywa będzie przesuwać się po muszli, co po niedługim czasie spowoduje zniszczenie jej górnej powierzchni.Teraz kolej na profil. Owale urządzenia i deski do toalety wcale nie muszą całkowicie się pokrywać. Podczas konstrukcji deski uwzględnią się luz pozwalający dobierać sprzęty ze znaczną tolerancją. Jednak wszystko ma swoje granice. Źle dopasowana deska może uniemożliwić wygodne korzystanie z toalety.Materiał wykonania

Zdecydowanie najczęściej deska do toalety wykonana jest z plastiku. Do jej produkcji wykorzystuje się jednak różne rodzaje tworzywa sztucznego:

 

  • Plastik miękki — modele desek do toalety z tego tworzywa są dość pospolitym wyborem, który ma jedną niezaprzeczalną zaletę – bardzo niską cenę. Niestety miękkie tworzywo ulega dość szybko zarysowaniu wskutek zwykłego użytkowania.

  • Masa plastyczna twarda — nie ulega zarysowaniom tak szybko, jak poprzedni materiał, dlatego łatwiej utrzymać go w czystości. Z racji wagi i sztywności konstrukcji, do tego rodzaju desek do toalet stosuje się odbojniki z elastycznych materiałów. Amortyzatory montuje się pod podkładkami śrub mocujących i wokół owalu deski.

  • Poliestrowa żywica — oryginalne rozwiązanie pozwalające na tworzenie przestrzennych kompozycji. Żywica jest łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na większość środków do czyszczenia, włącznie z reaktywnymi detergentami.

 

Czasami deska do toalety wykonywana jest również z innych materiałów. Może to być np. drewno — niepowtarzalny design jest cechą wyjątkową deski drewniane i nawet utrudnione czyszczenie wielu klientów nie zraża do zakupu takiego modelu. Ponadto, deski wykonuje się też z metalu. Niezwykle wytrzymałe modele są z sukcesem użytkowane w budynkach o przeznaczeniu publicznym (kina, restauracje, dworce). Solidność wykonania, a także antybakteryjność metalu rekompensują wysoką cenę.Nowoczesna deska do toalety

Deska do toalety może być wyposażona w dodatkowe funkcje zwiększające jej użyteczność. Najczęściej stosowaną innowacją jest wolne opadanie – wygodny wynalazek zabezpieczający deskę przed uszkodzeniem miski WC. Szczególnie w przypadku desek ciężkich z żywic lub metalu, wolne opadanie jest wręcz niezbędne.

Drugi wynalazek, podobnie jak ten opisany wcześniej, dobrze zadziała w domu, gdzie mieszka rodzina posiadająca dzieci. Mowa o dodatkowej klapie o mniejszym rozmiarze otworu. Dzieci mogą wtedy korzystać z deski bez dodatkowych nakładek.


Jaką deskę do toalety wybrać?