Web Analytics
Jakie lampy powiesić nad stołem? | Van4U

Jakie lampy powiesić nad stołem?

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. Idąc tym tokiem myślenia należy zatem uznać, że część jadalniana stanowi centrum rodzinnego życia. To przy nim odbywają się spotkania, kulinarne degustacje, czy ożywione rozmowy do późnych godzin nocnych. Jak przygotować tę część mieszkania na biesiady z najbliższymi? Jakie lampy należy wybrać, aby wspólne rozmowy upływały przy nastrojowym świetle?

System z odpowiednim natężeniem

Współczesna oferta lamp jadalnianych zaskoczy nawet najbardziej wybrednych. Spośród wszystkich dominują lampy z kloszem, które dają ciepłe, rozproszone światło, nie oślepiając osób siedzących przy stole. W zależności od aranżacji, wygląd samej lampy może być klasyczny, o prostym fasonie, aż po wymyślne konstrukcje, które bardzo dobrze współgrają z luksusowym wnętrzem.

Ciekawą i powszechnie znaną funkcją jest montaż ściemniacza, który pozwoli regulować natężenie światła. Dzięki temu można uzyskać delikatnie przyjemną poświatę na romantyczną kolację we dwoje, jak i nieco mocniejsze światło do rozmów w większym gronie.

Jakie lampy powiesić nad stołem?

Kształt lampy

Istnieje niepisana reguła, mówiąca o tym, że kształt lampy powinien być dopasowany do kształtu stołu. Nad okrągłym stołem powinny zawisnąć zatem kuliste klosze, przy kwadratowym stole zaś najlepiej sprawdzą się eleganckie, geometryczne wzory.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by tę część mieszkania zaaranżować w indywidualny sposób. Ówczesne propozycje oświetlenia nie ograniczają się do jednego źródła światła, które znajduje się nad stołem. Kupujący coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania, decydując się na montaż lamp różniących się kształtem, wyglądem, a nawet wysokością zawieszenia.

Na jakiej wysokości zawiesić lampy?

Kwestia wysokości lampy nad stołem zależy od rozmiaru mebla. Zazwyczaj montuje się lampy na wysokości między 60 a 90 cm od  blatu, lecz to także sprawa indywidualnych preferencji. Ważne, aby lampy nie były zawieszone zbyt nisko, ponieważ światło odbijające się od  blatu może razić w oczy osoby siedzące przy stole.