Jak bezpiecznie kupić dom od dewelopera?
Zakup domu od dewelopera jest poważną i kosztowną inwestycją. Dlatego bądź ostrożny. Postaraj się, aby transakcja przebiegła bezpiecznie. Wtedy unikniesz niepotrzebnych nerwów. Zaoszczędzisz też sporo czasu i pieniędzy. Domy od dewelopera cieszą się coraz większą popularnością. Na rynku pojawiają się coraz to nowe firmy deweloperskie. Musisz więc sprawdzić, jaką opinią cieszy się dany deweloper, zanim skorzystasz z jego oferty.
Sprawdź lokalizację.
Lokalizacja i cena są najważniejszymi kryteriami przy szukaniu domu. Lokalizacja ma ogromny wpływ na codzienny komfort życia, bezpieczeństwo. Sprawdź, czy dom znajduje się blisko pracy lub szkoły.
Zgodnie z prawem deweloper jest zobowiązany do przygotowania rzetelnego prospektu informacyjnego. Powinien w nim skrupulatne informacje na temat planowanych w obrębie kilometra inwestycji. Chodzi tutaj m.in. o budowę torów, autostrady, oczyszczalni ścieków. Nie polegaj jednak tylko na tym dokumencie. Sam przeprowadź małe śledztwo. Zobacz, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Zapytaj w urzędzie gminy, czy w pobliżu planowane są w przyszłości jakieś inwestycje.
Sprawdź, od kogo masz zamiar kupić dom.
Dokładnie prześwietl firmę deweloperską, od której zamierzasz kupić dom. Zadanie będzie łatwiejsze, jeśli deweloper znajduje się na giełdzie. Taka spółka ma obowiązek regularnego publikacji raportów wynikowych. Dzięki temu zobaczysz, jaka jest jej aktualna sytuacja finansowa. Postaraj się zebrać, jak najwięcej opinii na temat danego dewelopera. Nie kieruj się tylko komentarzami w mediach społecznościowych. Podejdź do nich ze zdrowym rozsądkiem. Czasami dobre komentarze piszą pracownicy, a złe konkurencja.
Umów się na rozmowę z deweloperem. Poproś o portfolio. Przypatrz się zrealizowanym już inwestycjom. Wtedy możesz ocenić, czy nowe domy w Gliwicachsą wysokiej jakości.
Sprawdź, co dokładnie kupujesz.
Zobacz, na jakiej działce budowany jest dom. Takie informacje znajdziesz bez problemu w księdze wieczystej. Aby się z nią zapoznać, nie musisz jechać do sądu. Wystarczy, że masz dostęp do Internetu. Sprawdź, czy działka i dom nie są obciążone służebnością oraz hipoteką, inną niż ta na budowę.
Sposób płatności
Obecnie większość nieruchomości jest rachunkiem powierniczym. Sprawdź jednak, czy tak samo jest w przypadku domu, którym jesteś zainteresowany. Takie dodatkowe zabezpieczenie jest bardzo ważne. To specjalny rachunek, na który będziesz wpłacać pieniądze. Jednak do dewelopera trafiają w miarę postępu prac budowlanych. Dzięki temu nie musisz się bać, że nieuczciwy deweloper zdefrauduje pieniądze kupujących.
Umowa deweloperska
W 2012 roku wprowadzona została obowiązkowa umowa deweloperska. Musi być sporządzona przez notariusza. Strony dzielą się kosztami po połowie. Nie jest to jednak umowa kupna-sprzedaży. Nakłada na obie strony obowiązek przeprowadzenia w przyszłości transakcji. Za niedotrzymanie umowy grożą kary umowne. Powinna zawierać jak najwięcej szczegółów na temat domu i transakcji. Im więcej detali zawiera umowa, tym lepiej Twoje interesy będą zabezpieczone. W razie niedotrzymania umowy przez dewelopera możesz dochodzić swoich praw w sądzie.