Web Analytics
Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? | Van4U

Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Aranżacja wnętrza to bardzo przyjemna czynność, za sprawą której można urządzić swoje gniazdko wedle własnych życzeń. Jednak meble czy kolory ścian to jeszcze nie wszystko. Na efekt końcowy w dużej mierze składa się również oświetlenie. Jak rozplanować je w mieszkaniu, by podkreślić atuty wnętrza?

Salon

To właśnie w salonie spędza się zazwyczaj najwięcej czasu. Wraz z rodziną czy znajomymi przyjemnie mija czas na wspólnych rozmowach czy zabawie. Warto zdecydować się tutaj na oświetlenie strefowe, co pomoże oddzielić na przykład część jadalnianą od wypoczynkowej. W miejscu, gdzie spędza się najwięcej czasu należy zadbać o dobre oświetlenie. Lampy wiszące świetnie sprawdzą się nad stołem, przy którym rodzina gromadzi się na wspólny posiłek. W części przeznaczonej do wypoczynku światło górne nie jest konieczne. Świetnie sprawdzą się tutaj lampy stojące lub kinkiety, które wprawią domowników w relaksujący nastrój.

Kuchnia

Często zwana sercem domu, zasługuje na odpowiednią uwagę. W kuchni warto postawić na oświetlenie punktowe, szczególnie w okolicy blatu, gdzie wykonuje się najwięcej pracy. Lampy punktowe można zamontować na spodzie wiszących szafek kuchennych, choć ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest montaż reflektorów, których strumień można skierować na część blatu.

Stopniowo odchodzi się od lampy sufitowej, którą umieszczało się w centralnym punkcie kuchni. To mało funkcjonalne rozwiązanie zastępuje się oświetleniem punktowym, które rozmieszcza się na całej powierzchni sufitu.

Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Pokój dziecięcy

Oprócz tego, że oświetlenie w pokoju dziecka musi być praktyczne, powinno być przede wszystkim bezpieczne. Na pewno warto wyposażyć się w solidną lampkę biurkową, przy której dziecko odrabia lekcje. Dobrym pomysłem jest też zakup lampki przyłóżkowej, która swoim delikatnym światłem przygotuje malucha do snu. Niezbędnym elementem oświetlenia jest także lampa zamontowana w centralnym miejscu pomieszczenia. Będzie służyć do codziennych harców i równomiernie oświetli wszystkie części pokoju, co ułatwi korzystanie z zabawek.