Web Analytics
Jak odpowiednio izolować dach płaski? | Van4U

Jak odpowiednio izolować dach płaski?

Dachy płaskie są bardzo często używane, zwłaszcza w inwestycjach nowoczesnych. Mają bardzo dużo pozytywnych cech. Przede wszystkim przemawia za nimi bardzo nowoczesny wygląd, ale również znacznie mniej kosztowne wykończenie wnętrz, a także fakt, że są wygodniejsze, ponieważ nie powodują powstawaniu skosów w pomieszczeniach. Dachy płaskie również powinny mieć izolację. Izolacje dachu płaskiego najczęściej składają się z kilku warstw, w tym również folii paroprzepuszczalnej.

Jak odpowiednio izolować dach płaski?

Jak wygląda izolacja dachów płaskich?

Bardzo ważne, by dobrać odpowiednie materiały na wykonanie pokrycia dachowego. Powinno być ono dostosowane do budowy dachu oraz ogólnych warunków, w tym również atmosferycznych. Bardzo istotne są również warunki techniczne, dlatego niezbędne jest skonsultowanie się z ekipą budowlaną, która doradzi nam odpowiednie materiały.

W przypadku dachu płaskiego, bardzo ważne jest jego odwodnienie. Izolacje dachu płaskiego powinno w łatwy sposób odprowadzać wodę z dachu. Przy dachu skośnym woda łatwo wydostaje się z dachu. Dach płaski nie będzie miał takiej możliwości. Należy postawić więc na hydroizolację, która zapewni nam szczelność dachu na wiele lat.

 

Dach płaski może być wykonany w systemie DWW Tytanium. Pokrycie dachowe jest bardzo estetyczne. Dodatkowo posiada on folię paroizolacyjną, która układana jest na blasze trapezowej a zakładkę. Aby izolacja cieplna była odpowiednia, kładziona jest również specjalna wełna skalna. Płyty podsuwane są jedna pod drugą, dzięki czemu zachowana jest szczelność. Z kolei na warstwie ocieplenia układana jest folia paroprzepuszczalna izolacje dachu płaskiego

Przy układzie dachowym bardzo ważna jest szczelność oraz izolacja. Przy dachu płaskim najważniejsza jest z kolei hydroizolacja, odprowadzanie wody, ale również estetyka. Przy hydroizolacji wykorzystywane są materiały, które są odporne na wilgoć oraz sprawiają, że nie przedostaje się ona do środka budynku. W wielu budynkach wykorzystuje się materiały papowe, ale również rolowe, wykonane z tworzyw sztucznych oraz kauczuku. Najbardziej popularne będą papy termozgrzewalne oraz folie PCV oraz folie EPDM i foli TPO oraz FPO.

Na czym polega system odprowadzania wody z dachu

Woda z dachu płaskiego jest odprowadzana za pomocą wpustów dachowych, a także tzw. rzygaczy. Rozkład oraz rodzaj powinien być dobrany pod względem rodzaju pokrycia dachu. Umieszcza się je przy spadkach na dachu, skąd woda „ucieka”. Bardzo ważny jest przelew awaryjny odprowadzania wody w takim wypadku, kiedy dochodzi do niedrożności wpustów dachowych. Często na dach spada gałąź, wtedy niestety wpusty mogą zostać zapchane. Awaryjne odprowadzanie wody jest bardzo ważne w takim wypadku. Aby dach nie był przeciążony, można również wyposażyć go w kominki, a także kosze ochronne oraz łapacze śniegu. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się  zalegającym śniegiem.

Oprócz hydroizolacji dach chroni również odpowiednio dobrana blacha, w tym dachówka wykonana w ten sposób, by odprowadzała wodę. Posiada specjalne wypustki, po których ścieka woda, dzięki czemu nie magazynuje się ona na dachu. W przypadku zastosowania samej papy z izolacyjną folią oraz wełną, należy wyposażyć dach w większą ilość wpustów oraz rzygaczy.