Web Analytics
Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy? | Van4U

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

Odpowiedni wózek widłowy będzie wydajny i ekonomiczny. Jednak nie wystarczy zwrócić uwagę tylko na jego wielkość i źródło zasilania. Liczą się też inne czynniki, w tym wysokość podnoszenia maszyny. Weź też koniecznie pod uwagę warunki użytkowania sprzętu. Wybór właściwego wózka wpływa na koszty operacyjne, wydajność, morale pracowników i zarządzanie zapasami. 

Ładowność

Wybierając wózki widłowe kraków, zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i wymagania. Odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Jakie towary ma obsługiwać wózek widłowy?
  • Jaka będzie średnia waga ładunku?
  • Ile będzie ważył najcięższy ładunek?
  • Jaka będzie szerokość ładunków?

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

Wysokość podnoszenia

Znajomość wymaganej wysokości podnoszenia jest równie ważna. Wpłynie na nośność urządzenia. Wybierając wózek widłowy, weź pod uwagę charakter firmy i wielkość magazynu. Zastanów się, do czego chcesz go dokładnie używać. Musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Jaka będzie typowa wysokość podnoszenia?
  • Jaki jest najwyższy punkt, do którego musi sięgnąć wózek widłowy?
  • Czy należy wziąć pod uwagę jakiekolwiek ograniczenia wysokości (np. belki sufitowe lub niskie lampy wiszące)?

Sprawdź też wysokość złożonego masztu, zwłaszcza wtedy, gdy wózek widłowy będzie wjeżdżał i wyjeżdżał przez drzwi garażu lub kontenera. Weź również pod uwagę wysokość magazynu i szerokość korytarzy.

Rodzaj paliwa

Wyróżniamy elektryczne i spalinowe wózki widłowe. Modele elektryczne zasilane są dużymi, ciężkimi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Zwykle zapewniają wystarczającą moc na jedną standardową ośmiogodzinną zmianę lub około pięć-sześć godzin ciągłego użytkowania. Ten system generuje zerową emisję. To duży atut, jeśli wózek ma być eksploatowany w pomieszczeniu. Jest bardzo ekonomiczny pod względem zużycia paliwa. Modele elektryczne oferują niższy koszt w przeliczeniu na godzinę pracy. Co prawda, są droższe od spalinowych. Jednak mogą przez służyć przez wiele lat. Zapewniają też niższe zużycie paliwa. Są ciche, dlatego świetnie sprawdzą się w magazynie. Musisz jednak poświęcić trochę czasu na ładowanie akumulatora. Z drugiej strony można go łatwiej przetransportować.

Modele spalinowe mogą być na benzynę, olej napędowy, ciekły gaz propanowy (LPG) lub sprężony gaz ziemny. Główną zaletą jest wszechstronność. Spalinowy wózek widłowy sprawdzi się w każdych warunkach. Wyróżnia się też większą ładownością. Można go łatwo i szybko zatankować. Dzięki temu nie ma długich przestojów. Charakteryzują się też większym zasięgiem. Można kupić je taniej, ale generują większe koszty za godzinę pracy. 

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

Opony

Opony są kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Zastanów się, w jakich warunkach ma pracować sprzęt. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, czy chcesz go stosować w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Czy będzie jeździł po utwardzonej nawierzchni, czy po nierównym terenie? Wybór właściwych opon gwarantuje sprawną obsługę i bezpieczeństwo pracowników.

Dostępne są opony pneumatyczne, pełne i amortyzowane. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z nich poliuretan. Przedłuża żywotność i zapewnia doskonałą przyczepność. Jednak opony poliuretanowe mają pewną zasadniczą wadę. Można ich używać tylko w pomieszczeniach. Nie są kompatybilne z warunkami zewnętrznymi.