Web Analytics
Ocieplenie stropodachu – z wentylacją czy bez wentylacji? | Van4U

Ocieplenie stropodachu – z wentylacją czy bez wentylacji?

O tym, jaki rodzaj dachu wybrać – wentylowany lub niewentylowany, najczęściej muszą zdecydować inwestorzy, którzy planują budowę budynków z dachem płaskim. Tego typu konstrukcje to z reguły hale sportowe, hale produkcyjne lub biurowce. Dach płaski mogą jednak mieć również domy mieszkalne.

Dachy płaskie wentylowane umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza pomiędzy stropem a warstwą termoizolacji. Natomiast dachy niewentylowane stanowią jednolitą konstrukcję. Jak to wygląda w praktyce?

Dachy płaskie z wentylacją

Stropodachy nad ogrzewanymi pomieszczeniami, posiadają niezbędną warstwę termoizolacyjną. Tak zapobiega się utracie ciepła przez dach budynku. Naturalny obieg powietrza powoduje jednak, że wilgoć gromadząca się w pomieszczeniach, również poszukuje ujścia na zewnątrz. Konstrukcja stropodachu musi zatem zapewnić możliwość jej odparowania na zewnątrz w taki sposób, aby nie gromadziła się ona w warstwach termoizolacji – co grozi jej zawilgoceniem.

W przypadku stropodachów wentylowanych kontrolowany przepływ wilgoci i jej odparowanie na zewnątrz gwarantuje specjalna szczelina powietrzna. Oddziela ona warstwę termoizolacji cieplnej od wodoszczelnego pokrycia dachowego. Często w przypadku konstrukcji dachu wentylowanego, do jego ocieplenia stosuje się technikę nadmuchu materiału izolującego. Więcej na ten temat przeczytamy na https://housemodern.pl/stropodach-wentylowany-czy-niewentylowany-jak-ocieplac.html. Zastosowanie znajduje tutaj wełna skalna ROCKWOOL GRANROCK SUPER, używana do ocieplania wentylowanych stropodachów i przestrzeni poziomych przy poddaszach nieużytkowych.

Ocieplenie stropodachu – z wentylacją czy bez wentylacji?

Stropodachy bez wentylacji

W przypadku stropodachów niewentylowanych wszystkie elementy termoizolacji przylegają bezpośrednio do siebie. Z powodu braku szczeliny, należy ułożyć pod warstwą izolacji cieplnej, specjalną folię paroizolacyjną. Tylko tak ochronimy ocieplenie przed niszczącym wpływem wilgoci. Warto nadmienić, że niewentylowane stropodachy znajdują najczęściej zastosowanie w przypadku budynków z wentylacją mechaniczną. Bo właśnie w takich konstrukcjach najlepiej się sprawdzają.

Odpowiednia paroizolacja

Dobór odpowiedniej paroizolacji przy ocieplaniu dachu płaskiego jest niezwykle ważny. I nie może być przypadkowy. Istnieje pięciostopniowa klasyfikacja rodzaju pomieszczeń, która wskazuje, jaki rodzaj paroizolacji należy zastosować. W klasach 1 – 4 stosuje się najczęściej folie paroizolacyjne z oznaczeniem PE. W przypadku klasy 5 – czyli w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć, takich jak pływalnie czy pralnie – należy stosować samoprzylepną paroizolację do dachów płaskich.