Web Analytics
Jakie są zasady sytuowania kanałów? | Van4U

Jakie są zasady sytuowania kanałów?

Wielu z nas na co dzień zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak przebiegają kanały idące tuż pod naszymi stopami. Nie jest to z pewnością wiedza, która przyda nam się w życiu codziennym, ale pozwoli nam z pewnością lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jakie są zatem zasady usytuowania kanałów?

Podstawowe zasady przebiegu kanałów

Najważniejszą zasadą jest równoległy przebieg wzdłuż ulic. Pozwoli to na lepsze zbieranie wód opadowych. Z pewnością ma to bardzo duże znaczenie w dwóch okresach w ciągu roku. Pierwszym z nich są wiosenne roztopy, które bardzo mocno nadwyrężają całą sieć kanalizacyjną. Drugim okresem są letnie ulewy, które mogą nieść ze sobą bardzo duże ilości opadów. W pozostałych porach roku sieć kanalizacyjna nie jest raczej narażona na przepełnienia, co nie oznacza jednak, że ich praca jest wtedy niepotrzebna. Wręcz przeciwnie, prawidłowe usytuowanie kanałów pozwoli na szybki odpływ zanieczyszczeń z mieszkań wprost do oczyszczalni ścieków.

Jakie są zasady sytuowania kanałów?

Głębokość kanałów

Nie bez znaczenia jest również głębokość wykopów pod kanał. Wbrew pozorom kanały nie przebiegają bardzo głęboko pod powierzchnią gruntu. Zazwyczaj głębokość mieści się w okolicach 1 metra. Pozwala to na oszczędzenie pieniędzy z racji braku konieczności wykonywania głębokich wykopów. Dodatkowo 1 metr powinien stanowić wystarczającą izolację, aby nad powierzchnię gruntu nie unosiły się nieprzyjemne zapachy.

Czy sytuowania kanałów może być sztuką?

Odpowiednie rozmieszczenie kanałów stanowi z pewnością duże wyzwanie inżynierskie. Błędy popełnione na etapie planowania mogą być bardzo dotkliwe pod względem finansowym, jak i funkcjonalnym, a bardzo często niektórych błędów nie idzie poprawić, zatem dalsza budowa kanałów będzie musiała uwzględniać błędy popełnione przy planowaniu. Dla niektórych osób sytuowania kanałów jest również sztuką samą w sobie. W końcu od inżyniera wymaga się również zmysłu artysty, aby w bardzo kreatywny sposób podejść do problemów, które z pewnością pojawią się na etapie planowania, ale również realnego tworzenia nowych sieci kanalizacyjnych. Jest to z pewnością praca, która może przynieść sporo satysfakcji.