Web Analytics
O czym pamiętać, montując wentylację pomieszczeń? | Van4U

O czym pamiętać, montując wentylację pomieszczeń?

Nieprawidłowa wentylacja w domu może stać się przyczyną pojawienia się wilgoci na ścianach, pleśni, a nawet grzybów. Fakt ten, uświadamia jak ważna jest dobra wentylacja. Szczególnie ważne jest to w przypadku instalacji wentylacji połączonych pomieszczeń takich jak kuchnia z salonem. Jak odpowiednio ją zainstalować?

Połączenie wentylacji między kuchnią, a salonem

Coraz częściej spotyka się domy z wentylacją grawitacyjną, w której nie zastosowano kanałów wywiewnych w pokojach. Powietrze, które trafia do tego typu nawiewników pochłania wszelkie zanieczyszczenia i ulotniają je w kanałach wentylacji grawitacyjnej. Stąd w pomieszczeniach takich jak kuchnie czy łazienki w drzwiach montowane są otwory, by powietrze mogło przez nie się uchodzić.

Zasady prawidłowej wentylacji

Wentylacja w kuchniach, w których montowana będzie kuchenka gazowa musi być grawitacyjna. W przypadku kuchenek elektrycznych może być ona grawitacyjna lub mechaniczna. Powietrze musi przedostawać się przez nawiewniki umieszczone w oknach lub ścianach. Kanały wywiewne w przypadku wentylacji grawitacyjnej powinny znajdować się w pomieszczeniach na wyższym piętrze. Na parterze muszą być umieszczone tylko w miejscu, w którym znajduje się kominek. Nawiewniki muszą znajdować się we wszystkich pomieszczeniach domowych.

O czym pamiętać, montując wentylację pomieszczeń?

Wyciąg kuchenny, a wentylacja

Siła ciągu, która odbywa się w wentylacji grawitacyjnej jest mała oraz jest uwarunkowana sytuacją pogodową. Stąd naturalna wentylacja jest niedostateczna. Szczególnie w takim miejscu jak kuchnia, gdzie ilość pary wodnej powinna być wsparta dodatkowym systemem wentylacyjnym takim jak wyciąg lub pochłaniacz z filtrem. Wyciąg kuchenny musi być podłączony do przewodu wywiewnego i instalacji elektrycznej. W przypadku pochłaniacza wystarczy samo przyłączenie do instalacji elektrycznej.  

Wydajność okapu

Mówi się, że wyciąg w okresie 60 minut powinien co najmniej sześć razy wymienić powietrze z otoczeniem, stąd do określenia jego wydajności wykorzystuje się wielkość pomieszczenia.