Web Analytics
Izolacja pozioma fundamentów - wpływ na budynek | Van4U

Izolacja pozioma fundamentów - wpływ na budynek

Główną funkcją izolacji poziome fundamentów jest zapobieganie podciąganiu wód gruntowych w górę konkretnego budynku, właściwie wykonana zabezpieczy więc podłogę przed wilgocią pochodzącą z gruntu. Do jej uzupełnienia stosuje się izolację pionową mającą na celu ochronę ścian fundamentowych przed szkodliwym wpływem wilgoci.

Jakich preparatów używa się do izolacji poziomej fundamentów?

Aby izolacja pozioma fundamentów spełniała wszystkie kryteria wytrzymałości oraz funkcjonalności powinna być wykonana przy zastosowaniu odpowiednich materiałów dostępnych na przykład w sklepie Suez.com.pl. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju papy, izolacje bitumiczne oraz reaktywne, czy profesjonalne powłoki wykorzystywane do wykonania elastycznej i trwałej izolacji poziomej fundamentów na zewnątrz budynku. Niezbędnym elementem do wykonania najlepszej jakości izolacji poziomej fundamentów jest masa bitumiczna, która przybiera różne formy, czyli wszelkiego rodzaju lepkie substancje i masy asfaltowe, po wyschnięciu których tworzy się wysoce elastyczna powłoka uniemożliwiająca przedostawanie się wilgoci do budynku. Potrzebna jest również profesjonalna folia o maksymalnej grubości 2 mm i wspomniana powyżej papa o wysokiej odporności na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i charakteryzująca się wyjątkową elastycznością. Dzięki temu ostatniemu, fundamentom w żaden sposób nie zagrażają ruchy termiczne niszczące niejednokrotnie całą warstwę izolacyjną.

Izolacja pozioma fundamentów - wpływ na budynek

Brak izolacji poziomej fundamentów i związane z tym konsekwencje

Izolacja pozioma fundamentów ma ogromne znaczenie dla trwałości budynku, jej brak ma więc negatywny wpływ na cały dom, ponieważ wilgoć przedostaje się do poszczególnych pomieszczeń, co rujnuje zdrowie ludzkie. Przenikająca wilgoć do wnętrza domu jest najczęściej występującą przyczyną pojawiającego się grzyba na ścianie oraz odpadaniem okładziny położonej ma podłogach, długotrwałe zasysanie wilgoci może również doprowadzić do utraty stabilności całej budynku. Szczególne niebezpieczeństwo niesie zima, kiedy beton nasiąknięty wodą zamarza, prowadząc przy tym do korozji biologicznej mogącej przynieść przykre skutki. Brak izolacji poziomej fundamentów prowadzi ponadto do zawilgocenia ścian, przez co ogrzewanie pomieszczeń w chłodnych porach roku nie przynosi rezultatów, generuje się większe nakłady pieniężne na zakup opału, co nie ma odzwierciedlenia w generowaniu ciepła w domu. Zimno z gruntu przenika wówczas poprzez mostki termiczne, dlatego niestety drastycznie wzrastają koszty eksploatacji budynku. Podczas osiadania budynku, nierzadko pojawiają się pęknięcia, czemu może zapobiec wykonanie izolacji poziomej fundamentów, wówczas przerwa powstała między ławą, a ścianą fundamentową działają niezależnie od siebie, wobec czego nie zagrażają im naprężenia o zróżnicowanej sile. Dla uzyskania najlepszego efektu izolacji fundamentów jest wykonanie tego zabezpieczenia zarówno pod ścianami na zewnątrz budynku, jak i nośnymi oraz działowymi, które są odpowiedzialne za trwałość całego budynku.