Web Analytics
Poddasze do adaptacji - czym różni się od strychu? | Van4U

Poddasze do adaptacji - czym różni się od strychu?

Posiadanie poddasza jest świetnym rozwiązaniem w domach. Poddasza dzielimy na użytkowe i nieużytkowe. Może być wykorzystane jako cała przestrzeń, a może być już z wydzielonymi pomieszczeniami.Adaptacja poddasza

 

Często młodzi ludzie, którzy budują swój pierwszy dom, aby zmniejszyć koszty budowy, decydują się na poddasze do adaptacji. W skrócie oznacza to, że przestrzeń budynku nad parterem nie jest w tej chwili wykorzystywana na funkcje mieszkalne, ale przy odpowiednim wniosku do urzędu i załatwieniu kilku formalności, można takie poddasze użytkować jako mieszkalne. Młodzi ludzie decydują się na to głównie z powodu oszczędności, a także tego, że sami nie potrzebują aż tyle przestrzeni. Z czasem, gdy rodzina zacznie się powiększać, dodatkowe pokoje będą jak znalazł. Część osób korzysta z poddasza, jako z funkcji dodatkowego pokoju dla gości. Gdy ktoś przyjeżdża na dłużej, mogą w każdej chwili włączyć ogrzewanie i spokojnie przenocować gości. Również jest to bardzo oszczędne, ponieważ wtedy poddasze nie musi być przez cały czas ogrzewane, a jedynie tylko na przyjazd gości. Często poddasze pełni funkcję dodatkowego pomieszczenia jako komórka. Rzeczy, które wymagają odpowiedniej temperatury przechowywania, bądź są dla nas bardzo cenne, lepiej przechowywać w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Pamiętać należy też o tym, że dobrze wykonane poddasze chroni przed ucieczką ciepłego powietrza, a nasz dom nie wychładza się tak szybko.

 

Poddasze do adaptacji - czym różni się od strychu?

 

Formalności przy adaptacji

 

Dokonując adaptacji poddasza, musimy zgłosić zmiany użytkowania części lokalu. We wniosku musi się znaleźć określenie przeznaczenia powierzchni przed jak i po remoncie, usytuowanie budynku względem granic, opis charakterystyki budynku i jego konstrukcji oraz zgoda odpowiedniego organu o zgodności sposobu użytkowania wraz z ekspertyzą techniczną.

 

Definicje

 

Strychem nazwiemy przestrzeń pod więźbą dachową, zazwyczaj przeznaczoną na schowek, bądź suszarnię. Inną nazwą strychu będzie poddasze nieużytkowe. Pomieszczenie pełniące taką funkcję, nie może być wykorzystane jako mieszkalne. Poddasze użytkowe natomiast, to najwyższa część budynku, która leży powyżej pierwszego stropu i zawiera pomieszczenia przystosowane do przebywania w nim ludzi.